StoryEditor

Zachodni rolnicy rezygnują z hodowli zwierząt

W Niemczech ludzie nie chcą już hodować zwierząt – mają dość rosnących wymagań, spadających dochodów i dyskusji społecznych o szkodliwości hodowli dla klimatu.
24.06.2021., 00:00h

Rokrocznie zmniejsza się w Niemczech liczba gospodarstw mlecznych

W ciągu ostatnich 10 lat około 36 tys. producentów mleka zrezygnowało z działalności, jest ich w Niemczech obecnie zaledwie 57 tys. (dane Destatis – Federalny Urząd Statystyczny, listopad 2020).

Gospodarstwa są coraz większe, rośnie też liczba utrzymywanych w nich zwierząt. Nasi sąsiedzi odchodzą od obór uwięziowych – zaledwie 10% pogłowia bydła przebywało na uwięzi cały czas, a połowa gospodarstw z oborami uwięziowymi dysponuje opcją wypasu. W ciągu ostatniej dekady zwiększono liczbę obór wolnostanowiskowych, które stanowią obecnie 83% obiektów.

Jak zmienia się rolnictwo w Holandii?

Podobny trend obserwujemy w Niderlandach – tam w nadchodzącym dziesięcioleciu liczba gospodarstw mlecznych ma się zmniejszyć o 33%, z prawie 16 tys. w 2018 r. (rok bazowy) do prawie 15 tys. w 2020 r. i do około 10 tys. gospodarstw w 2030 r. W tym scenariuszu całkowita ilość produkowanego mleka pozostanie taka sama do 2024 r., a następnie nieznacznie wzrośnie (o około 4%) w miarę zbliżania się 2030 r. Liczba krów mlecznych zmniejszy się w ciągu najbliższych 10 lat, a średnia wielkość gospodarstwa mlecznego wzrośnie ze 101 do 139 krów. Wageningen University & Research opiera to badanie na danych pochodzących ze spisu rolnego Statistics Netherlands (CBS) oraz Farm Accountancy Data Network (FADN) Wageningen Economic Research.


Dlaczego spada liczba zachodnich hodowców?

Zmniejszenie liczby producentów mleka o 1/3 to efekt starzenia się hodowców i braku następców oraz problemów związanych z wywiązywaniem się ze zobowiązań finansowych.

ap
Zdjęcie: Unsplash

26. maj 2024 14:39