StoryEditor

5 wskazówek jak zredukować liczbę komórek somatycznych w mleku

Zdrowie wymion nie jest zależne tylko od pracy udojowej. Ogromną rolę odgrywają tutaj również czynniki środowiskowe w oborze oraz żywienie.

31.10.2019., 00:00h
Dobre zdrowie wymion to wynik umiejętnego zarządzania w zakresie zdrowia zwierząt w każdym gospodarstwie. Doktor weterynarii - Michael Kreher scharakteryzował pięć najbardziej wrażliwych punktów  związanych z kondycją i zdrowiem wymienia.

1. Stymulacja wymienia wolna od stresu

Aby proces laktacji mógł być zaliczony do optymalnych, dój musi przebiegać bezstresowo. Zalicza się do tego spokojne zaganianie krów na stanowiska udojowe o powierzchni co najmniej 2m2 dwóch na krowę, z antypoślizgowym podłożem. Każda zmiana w personelu, czy odgłosach powoduje wyrzut hormonów stresu, które zaburzają proces oddawania mleka.
  • Prawidłowy impuls mechaniczny podczas stymulacji wymienia decyduje o uwolnieniu oksytocyny. Na masaż wymienia powinniśmy przeznaczyć 12 sekund na krowę. Do masażu należy dla każdej krowy używać czystych, zdezynfekowanych rękawiczek oraz suchej chustki dezynfekującej
  • Pierwsze trzy strumienie mleka powinny zawsze trafić do przedzdajacza w celu oceny jakości mleka. Od pierwszej stymulacji wymienia do rozpoczęcia doju właściwego powinno upłynąć od 60 do 90 sekund. Systemy z automatyczną stymulacją powinny być ustawione na odpowiedni ...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
26. maj 2024 14:14