StoryEditor

Być hodowcą i nie oszaleć. Jak nie wypalić się zawodowo będąc rolnikiem?

Hodowca pracuje 365 dni w roku. Jak nie wypalić się w tym zawodzie i zachować optymizm oraz równowagę między pracą a odpoczynkiem? Sposoby są różne.

 

15.06.2022., 00:00h

Stres to codzienność rolnika

Freynie Lancaster, hodowczyni jerseyów z Oregonu czy słońce, czy deszcz, od 20 lat codziennie wkłada buty do biegania i wyrusza na 2-milową przebieżkę. Robi to nie tylko po to, aby utrzymać formę, ale także dlatego, że bieganie poprawia jej nastrój, daje energię wpływając zarówno na jej samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Jak twierdzi – stres to codzienność rolnika.

Warto zadbać o dobry sen

Carrie Mess, hodowczyni bydła mlecznego z Wisconsin zwraca uwagę na inny aspekt – od kiedy zaczęła przywiązywać wagę do snu, znacznie poprawiło się jej zdrowie psychiczne. Wraz z rodziną, Mess doi 100 krów w Milford, Wisconsin. Znana ze swojej obecności w mediach społecznościowych Dairy Carrie, Mess mówi, że jej ograniczona obecność w mediach społecznościowych również pozytywnie wpłynęła na zdrowie psychiczne.

Kiedy ludzie pytali mnie, jak znajduję czas na pracę na roli i media społecznościowe, odpowiadałam żartem, że po prostu nie śpię – mówi i dodaje: Ale to nie był żart. Budziłam się w środku nocy i jeśli nie odpisywałam na wiadomości i nie odpowiadałam na komentarze, to myślałam o tym. Albo robiłam rzeczy, na które nie miałam czasu w ciągu dnia. Teraz Mess stara się spać 7 godzin, co zrobiło ogromną różnicę. Kiedyś szczęściem był sen 5-godzinny, a zazwyczaj udawało się spać tylko 3 lub 4 godziny. Większa ilość snu pomogła jej zarówno na depresję, jak i na pamięć.

Lekarzy psychiatrów nie dziwi brak snu, stres i niepokój – naturalne stany każdego rolnika i hodowcy. Warto na co dzień pamiętać o paru aspektach:

1. Dowiedz się, co można kontrolować i naucz się nie skupiać na rzeczach, na które nie ma się wpływu (najlepszym przykładem jest pogoda). Im lepiej zrozumiesz i zaakceptujesz rzeczy, na które nie masz wpływu, tym lepiej będziesz w stanie kontrolować rzeczy, na które masz wpływ.

2. Znajdź aktywność, która pozwala oczyścić głowę i zrelaksować się.

3. Potrzebujesz określoną liczbę godzin snu każdej nocy (ile – to sprawa indywidualna). Nie zmienia się to w czasie żniw czy sianokosów. Jeśli się nie wyśpisz, będzie ci znacznie trudniej funkcjonować.

Artur Puławski
Zdjęcie: Unsplash

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 3/2022 na str. 5. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.

15. czerwiec 2024 07:37