StoryEditor

Dobra porodówka dla krowy - czyli jaka?

Dobra porodówka zapewnia optymalne warunki dla zdrowia nowo narodzonego cielęcia i jego matki. Poniżej prezentujemy kilka praktycznych porad na co zwrócić uwagę i jak zaprojektować dobrą porodówkę dla krowy!
23.12.2021., 00:00h

Jaka powinna być idealna porodówka dla krowy?

Podczas wycielenia układ odpornościowy krowy jest osłabiony, a drogi rodne otwarte. To droga dla drobnoustrojów chorobotwórczych, nic więc dziwnego, że właśnie w tym okresie pojawiają się problemy okołoporodowe oraz ich skutki w postaci metritis. Dalszy ciąg zdarzeń jest łatwy do przewidzenia – obniżona wydajność mleczna oraz niższe parametry płodności w następnej laktacji! Dlatego tak bardzo ważna jest prawidłowa organizacja porodówki.
Idealna porodówka powinna oferować krowie maksymalny komfort – przestronny boks, dużo światła i świeżego powietrza, czyste i suche podłoże, bez ryzyka poślizgnięcia się. Do tego stały dostęp do paszy i wody. Dobrze, jeżeli porodówka zlokalizowana jest na uboczu – oddzielona od reszty obory. Badania naukowe z Uniwersytetu British Columbia pokazują, że jeżeli jest to możliwe, 2/3 cielących się krów wybiera miejsce odosobnione.

Krowy w boksach porodowych: pojedynczo czy w grupie?

Bezstresowe otoczenie jest ważne zarówno dla samego przebiegu porodu, jak i dla prawidłowego pobrania paszy w okresie okołoporodowym. Jeżeli krowa cieli się w pojedyn...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
29. maj 2024 21:01