Jaka powinna być idealna porodówka dla krowy?
Podczas wycielenia układ odpornościowy krowy jest osłabiony, a drogi rodne otwarte. To droga dla drobnoustrojów chorobotwórczych, nic więc dziwnego, że właśnie w tym okresie pojawiają się problemy okołoporodowe oraz ich skutki w postaci metritis. Dalszy ciąg zdarzeń jest łatwy do przewidzenia – obniżona wydajność mleczna oraz niższe parametry płodności w następnej laktacji! Dlatego tak bardzo ważna jest prawidłowa organizacja porodówki.
Idealna porodówka powinna oferować krowie maksymalny komfort – przestronny boks, dużo światła i świeżego powietrza, czyste i suche podłoże, bez ryzyka poślizgnięcia się. Do tego stały dostęp do paszy i wody. Dobrze, jeżeli porodówka zlokalizowana jest na uboczu – oddzielona od reszty obory. Badania naukowe z Uniwersytetu British Columbia pokazują, że jeżeli jest to możliwe, 2/3 cielących się krów wybiera miejsce odosobnione.
Krowy w boksach porodowych: pojedynczo czy w grupie?
Bezstresowe otoczenie jest ważne zarówno dla samego przebiegu porodu, jak i dla prawidłowego pobrania paszy w okresie okołoporodowym. Jeżeli krowa cieli się w pojedyn...