StoryEditor

Separat czy materace słomiano-wapienne: jakie legowiska dla krów wybrać?

Ogromne znaczenie w stworzeniu optymalnych warunków utrzymania krów  ma zapewnienie im komfortowego miejsca do odpoczynku. Na zdrowie  zwierząt, a tym samym na występowanie chorób kończyn, racic oraz wymienia, wpływa powierzchnia legowiska. 

14.05.2020., 00:00h
Ostatnimi laty coraz większą popularnością cieszą się legowiska wyścielone separatorem z gnojowicy oraz materacem słomiano-wapiennym. O opinię odnośnie poszczególnych systemów ścielenia zapytaliśmy hodowców.

Wady i zalety separatu z gnojowicy

Od ponad 5 lat Witold Podlasiński z Woli Ostaszewskiej użytkuje bezuwięziową oborę, w której  zwierzęta utrzymywane są na posadzce szczelinowej. Hodowca wyjątkowo ceni sobie takie rozwiązanie

Przekonałem się, że do posadzki  rusztowej zwierzęta szybko się przyzwyczajają, ich racice są dużo suchsze, i  – co ważne – takie rozwiązanie w znaczący sposób ograniczyło pracochłonność przy codziennej obsłudze zwierząt. Dodatkowym atutem jest wyeliminowanie słomy, która potrzebna jest tylko na porodówkę – wymieniał zalety systemu gospodarz, dodając, że roczne zapotrzebowanie gospodarstwa na słomę wynosi około 1000 balotów.

Na legowiskach hodowca zdecydował się zastosować separat z gnojowicy, który uzupełniany jest raz na dwa tygodnie.

Co prawda inwestycja w separator nie należy do tanich, ale zalety  jego stosowania z nawiązka są rekompensowane. Odkąd krowy odpoczywają na s...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
25. maj 2024 02:22