StoryEditor

System utrzymania krów wpływa na zdrowotność racic

Jaki rodzaj podłogi w nowo powstałej oborze sprawdzi się najlepiej? Wybór odpowiedniej nawierzchni jest wyjątkowo ważny, ponieważ to ona w dużej mierze decyduje o dobrostanie zwierząt. Obecnie rolnicy najczęściej decydują się na obiekty bezuwięziowe, w których stanie i chodzenie zajmuje średnio około 20% aktywności dobowej utrzymywanych w nich krów. I właśnie z tego powodu, tak ważne jest, aby powierzchnia podłogi, po której poruszają się zwierzęta była odpowiedniej jakości.

10.12.2018., 00:00h

Zła nawierzchnia przyczynia się do powstawania kulawizn u krów

Istnieją bowiem udowodnione zależności pomiędzy systemem utrzymania i rodzajem legowisk, a ryzykiem występowania w stadzie kulawizn. Badania potwierdziły bowiem, że dużo częściej krowy zapadają na schorzenia kończyn w oborach wolnostanowiskowych w porównaniu do obiektów uwięziowych, a główną tego przyczyną zarówno w systemie wolnostanowiskowym, jak i uwięziowym były betonowe podłogi i niewygodne legowiska.

Pomimo że beton jest doskonałym i odpornym na czynniki środowiska materiałem budowlanym, stanowi jednak poważne zagrożenie dla zdrowia racic. Wiele badań wykazało zwiększenie ilości urazów racic i klinicznych postaci kulawizn u krów utrzymywanych na betonie, w porównaniu do zwierząt przebywających na głębokiej ściółce. Niezależnie jednak od tego, w jakim systemie przebywają zwierzęta, czy uwięziowym, czy wolnostanowiskowym, to niezbędnym warunkiem ich komfortu jest możliwość wstawania i kładzenia się bez bólu.
Badania nad lokomocją krów na zróżnicowanym podłożu wykazały, że najbardziej śliską dla krów powierzchnią były betonowe ruszta, a najwyższą ścieralnością odznaczały się pełne podłogi betonowe. Najniższą prędkość chodu zauważono na rusztach.
Beata Dąbrowska
(Fot. Archiwum)

Spodobał Ci się ten artykuł? Całość przeczytasz na stronie Tygodnika Poradnika Rolniczego

29. maj 2024 00:47