StoryEditor

Ubój z konieczności, a eutanazja krowy – jaka różnica?

Czym różni się ubój z konieczności od eutanazji zwierzęcia i jakie kryteria muszą zostać spełnione, żeby podjąć decyzję o uboju bądź uśpieniu krowy?
04.03.2022., 00:00h

Kiedy można dokonać uboju z konieczności?

Ubój z konieczności (ubój nagły) dotyczy zwierzęcia, które musi być poddane natychmiastowemu ubojowi, bo uległo przykładowo wypadkowi i jest niezdolne do transportu. Oszołomienie następuje poprzez strzał z aparatu ubojowego. Maksymalnie po 60 sekundach następuje śmierć przez wykrwawienie. Lekarz weterynarii kontroluje na miejscu oznaki życia oraz ma pieczę nad humanitarnym przebiegiem procesu. Stwierdza śmierć jeśli dojdzie do zatrzymania oddechu, ustania pracy serca oraz braku odruchu powiekowego.

Do 1 godziny po uboju zwierzę powinno być dostarczone do zakładu w celu schłodzenia tuszy oraz badania pośmiertnego. Do uboju z konieczności można wykorzystać ubojnie mobilne.

Kiedy należy poddać krowę eutanazji?

Uśmiercanie/eutanazja w nagłych wypadkach - stosuje się ją w przypadku zwierząt, które cierpią z powodu bólu, są ranne lub nieuleczalnie chore. Jeśli krowa jest wysoko cielna (ostatni miesiąc ciąży), cielę można uratować przez cesarskie cięcie w trybie nagłym. Decyzję o eutanazji podejmuje hodowca ze wsparciem lekarza weterynarii. W trakcie eutanazji, zwierzę dostaje narkotyk, który najpierw prowadzi do głębokiego znieczulenia, a następnie do zatrzymania akcji serca i ustania oddychania. U krów cielnych stosuje się środek, który przekracza barierę krew–łożysko.

Zdjęcie: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 5/2021 na str. 41. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.

27. maj 2024 00:33