StoryEditor

Warto frezować betonowe ruszta w oborze

Przy doborze buhajów patrzy głównie na zdrowotność nóg i racic, gdyż jak mówi, obory rusztowe dobre są dla hodowcy, a nie dla krów. Celem Marka Niestępskiego jest utrzymywanie krów o możliwie jak najtwardszych racicach, co wydłuża ich użytkowanie na podłodze szczelinowej.

System ściołowy jest lepszy dla racic, ale bardziej pracochłonny dla hodowcy

Racice i nogi nie lubią rusztów, często zdarzają się kulawizny. Przy oborze ściółkowej na pewno byłoby mniej ubytków z powodu schorzeń kończyn, ale wymaga ona dużej ilości słomy i znacznie większej pracochłonności, ponadto zwłaszcza obory głębokościółkowe stwarzają pewne problemy z mastitis oraz wysokim poziomem komórek somatycznych – przyznał Marek Niestępski.

Po co frezować betonowe ruszta w oborze?

Oborę wolnostanowiskową z roku 2002 wyposażono w ruszta betonowe oraz boksy wyłożone matami legowiskowymi. Część 18-letnich mat popękała i trzeba je wymienić. To obora bezstropowa ze świetlikiem kalenicowym o bezsłupowej konstrukcji stalowej. Stół paszowy szeroki na 5 m dzieli oborę na dwa skrzydła, jedno większe z trzema rzędami legowisk i drugie mniejsze z jednym rzędem legowisk. Dój odbywa się na hali udojowej DeLaval typu rybia ość 2x5 stanowisk. W tej oborze przebywają krowy dojne i krowy zasuszone. Z kolei w drugiej oborze rozbudowanej i zmodernizowanej w roku 2011 wydzielono cielętnik oraz jałownik.

Co ciekawe, Marek Niestępski frezu...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
29. maj 2024 16:02