StoryEditor

Ile oświetlenia potrzebuje krowa?

Krowy potrzebują około 150 lux światła w ciągu dnia, a nocą mniej niż 10 lux. Czas oświetlenia od 12 do 14 godzin jest na ogół wystarczający. Wpadające światło dzienne odpowiada za zmiany związane z naturalnym cyklem świetlnym pór roku, które są potrzebne krowom do ich naturalnego biorytmu. 
11.02.2019., 00:00h

Cykle świetlne wpływają na laktację i produkcyjność

Jeśli krowy znajdujące się w okresie zasuszenia oraz w późnej fazie laktacji są trzymane w cyklu dnia krótkiego (czyli 8 godzin jasności, 16 godzin ciemności), to w nadchodzącej laktacji dają znacząco więcej mleka (+3,3 kg), od krów które okres zasuszenia przebyły w cyklu dnia długiego (16 godzin jasności, 8 godzin ciemności). Przypuszczalnie odpowiedzialna za to może być melatonina, czyli hormon, który jest uwalniany podczas ciemności, i który reguluje płodność u bydła.

Natomiast krowy będące w wysokiej laktacji lepiej reagują na cykl dnia długiego (16 godzin jasności, 8 godzin ciemności), który wspomaga wydajność oraz ułatwia wykrycie rui. Mogą do tego służyć dodatkowe programy oświetleniowe.

Ile świtała potrzebują cielęta?

U dorastającego bydła cykl świetlny dnia długiego wspiera rozwój wymienia oraz użytkowanie paszy. U cieląt zaleca się długość czasu oświetlenia przynajmniej przez 16 godzin podczas pierwszych trzech tygodni. Potem wystarczy 14 godzin. Strefy funkcjonalne mogą być oświetlone w różny sposób. Korytarze spacerowe powinny być zawsze oświetlone równomiernie, bez bardzo dużych zmian z jasności w ciemność – aby uniknąć wystąpienia stresu u krów. W strefie legowiskowej może być większy udział nasycenia niebieskiego w świetle, ponieważ długie spędzanie czasu w tym obszarze ma pozytywne skutki. Natomiast w strefie doju ważne jest światło oddające dobrze barwy, aby można było łatwo wykryć ewentualne zmiany na wymieniu.

Oprac. Sophie Oehler
29. maj 2024 20:26