Gdy rosną wskaźniki zachorowań w oborze
Hodowcy bydła mlecznego mają dużo na głowie i wiele rzeczy do zrobienia. Zajmują się różnymi zagadnieniami – od techniki produkcyjnej, przez sprzedaż produktów, pracę biurową, po obniżenie emisji gazów cieplarnianych, czy umowy związane z ochroną środowiska. A we wszystkich dziedzinach trzeba być na bieżąco!
Czasem niektóre sprawy mogą poczekać. Tak można postąpić jeśli chodzi o warsztat czy zakup nowego krzesła do biura. Gorzej, gdy nagle rosną wskaźniki zachorowań w oborze, a krowy cierpią z tego powodu. Zdrowie zwierząt pogarsza się stopniowo, a więc łatwo przeoczyć kulejącą krowę i dopiero za dwa dni skierować ją na stanowisko korekcji racic, czy nie zauważyć ketozy u krowy świeżo wycielonej.
11 prostych rad z praktyki
Żeby nie przeoczyć żadnej chorej krowy, lekarze weterynarii i kierownicy gospodarstw sformułowali kilka uniwersalnych zaleceń:
1. Trzymać się rutyny:
– Tylko wtedy, gdy prace rutynowe zostaną wdrożone w możliwie najprostszy sposób, będą one wykonywane zgodnie z zaleceniami – jest przekonany dr Andrea Ruetz z lecznicy weterynaryjnej Kuh-Konzept w Bawarii. ...