StoryEditor

Jakie są pierwsze objawy metritis?

Zmiany w zachowaniu i pokładanie się już przed postawieniem diagnozy wskazują na stan zapalny macicy.
03.11.2019., 00:00h
Metritis, czyli stan zapalny tkanki mięśniowej macicy u krów mlecznych często idzie w parze z redukcją ilości pobieranej paszy. Często dochodzi do tego fakt, że krowy z ostrym stanem zapalnym macicy wykazują zaburzenia w zachowaniu socjalnym i pokładaniu się.

Jak zmienia się zachowanie u krów z metritis?

Grupa naukowców z Kanady postanowiła sprawdzić, czy zwierzęta cierpiące z powodu metritis mają zaburzone zachowanie i czy pokładają się częściej w porównaniu ze zdrowymi osobnikami. W trakcie eksperymentu krowy miały do dyspozycji oborę z dużą powierzchnią leżącą. Prowadzono stały monitoring kamer - cztery kamery obserwowały krowy w pierwszych tygodniach po porodzie w trakcie pobierania paszy, poruszania się i leżenia.

W trzecim dniu po wycieleniu lekarze weterynarii badali wszystkie krowy w kierunku metritis (oceniano wydzielinę z dróg rodnych). Szesnaście krów ze stanem zapalnym tkanki mięśniowej macicy (z upławami o cuchnącej woni) porównano z szesnastoma zdrowymi osobnikami. Po tym jak zestawiono obie grupy  - eksperymentalną i kontrolną - można było oceniać zachowanie zwierząt na nagraniach i wykonać analizę statystyczną.

Jakie wyniki uzyskano?

Krowy z metritis stały w oborze zdecydowanie dłużej niż krowy zdrowe przez całe trzy dni przed postawieniem diagnozy. Krowy chore znacznie częściej przerywały fazy leżenia, co chwilę wstając. Szczególnie było to widoczne na dzień przed postawieniem diagnozy. Badania wskazują na to, że krowy ze stanem zapalnym tkanki mięśniowej macicy można próbować identyfikować na podstawie zmian w zachowaniu w miejscu odpoczynku.
Źródło: Lomb i inni, 2018
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
25. maj 2024 02:57