StoryEditor

Niebezpieczne konsekwencje stresu w okresie przejściowym

Stres powoduje choroby. Szczególnie u krów znajdujących się w okresie przejściowym, w którym może prowadzić nawet do częstszego występowania zapalenia macicy.
15.10.2019., 00:00h
Znany jest powszechnie negatywny wpływ stresu społecznego na ludzi. Natomiast to, na ile mocno może on obciążyć zdrowie krów jest jeszcze w niewielkim stopniu wyjaśnione.

Jak stres wpływa na zdrowie krów w fazie przejściowej?

Naukowcy z Uniwersytetu British Columbia postanowili przyjrzeć się zatem kwestii, w jaki sposób środowisko o silnej konkurencji (2 krowy na jedno miejsce przy stole paszowym) oraz codziennie opóźniająca się pora karmienia wpływają na zdrowie krów w fazie przejściowej. Ogółem przebadano 64 krowy. W przeciwieństwie do grupy doświadczalnej, krowy z grupy kontrolnej miały do dyspozycji jedno miejsce przy stole paszowym na każdą z krów. Ponadto ich przebieg dnia odbywał się według regularnych procedur.  
W wyniku doświadczenia okazało się, że wszystkie krowy, bez względu na to, w jakim środowisku się znajdowały, spożywały taką samą ilość paszy. Jednak krowy "zestresowane" musiały jeść szybciej. Krowy wieloródki poddane działaniu stresu wykazywały wyższe wartości NEFA (gorszy stan metaboliczny) i częściej cierpiały na endometritis (zapalenie błony śluzowej macicy). Efekt ten nie został zaobserwowany u pierwiastek.
Eksperyment pokazuje, jak bardzo potrzebne jest środowisko bezstresowe oraz regularne procedury, zwłaszcza w okresie  przejściowym.

Źródło: Proudfoot i in., 2018
Zdjęcie: Archiwum
29. maj 2024 02:12