StoryEditor

O 3 kg więcej mleka od krowy dzięki odpowiedniemu oświetleniu obory

Oświetlenie obory jest kluczowe nie tylko z punktu widzenia hodowcy i jakości pracy w budynku inwentarskim. Odpowiednio oświetlona obora jest niezbędnym elementem dla zagwarantowania zwierzętom dobrostanu, jak i poprawienia parametrów produkcyjnych. Jak ekspozycja na promienie świetlne wpływa na zdrowie i mleczność krów?
16.07.2020., 00:00h

Coraz większa grupa hodowców zwraca uwagę na jakość i czas oświetlenia w oborze. Cykl dobowy u krów, podobnie jak u innych ssaków, zależny jest od ekspozycji na światło. Odpowiednia ilość promieni świetlnych przekłada się między innymi na wyższą wydajność mleczną,, szybsze zacielenia, manifestację objawów rujowych, a także poprawę kondycji i rozwoju cieląt.

Jak długo krowa powinna być poddana ekspozycji na światło?

Przyjmuje się, że optymalnym czasem oświetlenia dla krów, jest czas pomiędzy 12-14 godzin na dobę. Badania eksperymentalne dowiodły jednak, że wydłużając czas ten czas do 16 godzin na dobę, produkcyjność mleczna wzrosła u krów o około 3 kg mleka więcej w pierwszych 5 miesiącach laktacji. Co więcej, przedłużona ekspozycja na światło znacząco wpłynęła na rozród krów - jałówki szybciej ociągały dojrzałość płciową, a u krów po wycieleniu szybciej pojawiała się pierwsza ruja.

Jakie oświetlenie jest dla krów najlepsze?

Przy budowie nowego obiektu inwentarskiego lub zmiany oświetlenia w oborze już użytkowanej warto zastanowić się nad tym jaki typ oświetlenia jest dla krów najodpowiedniejsze. Najbardziej dopasowanym do wzroku krów oświetleniem jest oświetlenie ledowe, które generuje dużo koloru niebieskiego i zielonego, czyli najbardziej zbliżonego do świata naturalnego. Badania wykazały, że przy równomiernym natężeniu oświetlenia ledowego, (które jest zdecydowanie wyższe niż w przypadku lamp sodowych) krowy zdecydowanie dłużej odpoczywały oraz częściej odwiedzały roboty udojowe.

Lampy ledowe są wydajniejsze od tradycyjnych lap żarowych czy świetlówek, ponieważ soczewki ledów emitują światło kierunkowo z małymi stratami energii. Lampy ledowe są wprawdzie droższe przy zakupie, ale ich koszty zużycia są do 70 procent niższe. Dodatkową ich zaletą jest pięciokrotnie dłuższa żywotność

Cały artykuł przeczytasz na stronie "Tygodnika Poradnika Rolniczego"


Zdjęcie: Archiwum

28. maj 2024 20:03