StoryEditor

Stopniowe zasuszanie krów - jak to zrobić w praktyce?

Nagłe zatrzymanie produkcji mleka to aktualnie powszechny sposób na zasuszanie. Dla zdrowia i lepszego samopoczucia zwierząt lepsze jednak będzie stopniowe zasuszanie. Jak to wprowadzić w praktyce?

12.05.2021., 00:00h

Warto rozważyć stopniowe zasuszanie krów

Aktualna metoda zasuszania wstrzymuje z dnia na dzień produkcję mleka, nawet jeżeli krowa daje go jeszcze do 25–30 kg dziennie. Czy w tym przypadku gwałtowne wstrzymanie laktacji jest najlepszą metodą? W niedawnej ankiecie 13,4% Czytelników Elite zaznaczyło, że lepiej zamiast gwałtownej metody, wprowadzić stopniowe zasuszanie.

Izraelska lekarz weterynarii Sivan Rosenfeld z fizjologicznego punktu widzenia widzi kilka argumentów do stosowania tej metody i proponuje, by choć raz rozważyć stopniowe zasuszanie.

Niezadowolone krowy

Być może zdarzyło się hodowcy zaobserwować w stadzie podejrzane zachowanie krów – niepokój, chęć dołączenia do grupy laktacyjnej i ogólne wrażenie niezadowolenia oraz głośne muczenie, co może świadczyć o tym, że krowy chciałyby zostać wydojone.

W jednym z badań naukowych porównano zachowanie krów, które przez 5 dni były stopniowo zasuszane z krowami, które zasuszono gwałtowanie. W tej drugiej grupie 5 razy częściej zwierzęta stały przy głównym wyjściu. Naukowiec tłumaczy to zachowanie jako frustrację z powodu nagłej zmiany rutynowych...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
25. maj 2024 01:07