StoryEditor

Jak ujemny bilans energetyczny u krów wpływa na rozród?

Niedobory energetyczne po porodzie często pogarszają wyniki płodności. W okresie ujemnego bilansu energetycznego (niestety dość częstego), komórki jajowe rozwijają się gorzej. Produkty przemiany materii powstające w trakcie spalania tłuszczu (ciała ketonowe) przedostają się również do płynu pęcherzyków jajnikowych. Stąd słabsza manifestacja zewnętrznych objawów rui, a potem zaburzone dojrzewanie ciałka żółtego.

23.10.2019., 00:00h
Dlatego też u krów z ujemnym bilansem energetycznym, pierwsza ruja po porodzie ma miejsce zazwyczaj później niż w pierwszych trzech tygodniach laktacji.

Ujemny bilans energetyczny odbija się na płodności krów

Zaburzenia przemiany materii (szczególnie wysoka koncentracja ciał ketonowych), zaburzenia układu odpornościowego, spadek wskaźnika kondycji – BCS, często skutkują zamieraniem zarodków. Z kolei stany zapalne, które pojawiają się przed unasienieniem, wpływają negatywnie na zagnieżdżenie się zarodka w macicy (możliwy nawet 30% spadek cielności). W takim przypadku z unasienianiem lepiej poczekać do skutecznego wyleczenia infekcji.

Ważne jest stabilne pobranie suchej masy

Decydujące dla dobrej płodności jest szybkie uzupełnienie deficytu energetycznego. Na to jednak trzeba zacząć pracować wcześniej – zapewniając stabilny pobór suchej masy w okresie zasuszania oraz w pierwszych tygodniach laktacji.
Zdjęcie: Pixabay
25. maj 2024 04:05