StoryEditor

Syrop paszowy na zdrowie Twojego bydła

Co dobrego kryje się w syropie paszowym dla bydła? Dlaczego warto zwrócić uwagę na jego wartości odżywcze?

04.09.2019., 00:00h

Ta płynna pasza powstaje na drodze fermentacji skrobi pszenicznej lub kukurydzianej przy produkcji alkoholu. Syrop paszowy jest produktem ubocznym pozostałym po oddzieleniu etanolu. Jest bardzo dobrze przyswajalną paszą i bogatym źródłem składników odżywczych. Niskie pH syropu, zapobiega rozmnażaniu się bakterii w paszy. 

Dlaczego syrop paszowy dla krów mlecznych?

Każdy hodowca bydła wie, jak ważne jest białko w żywieniu stada. Syrop paszowy zawiera wysoki poziom tego składnika, z czego znaczna część to białko nierozkładalne w żwaczu. To jest szczególnie ważne w przypadku wysoko wydajnych krów mlecznych. Zrównoważony stosunek białka rozkładalnego w żwaczu do tego, które nie ulega rozpadowi w przedżołądku, chroni przed zbyt wysokim poziomem mocznika w mleku. Część białka pochodzi z drożdży z fermentacji alkoholowej, co wpływa na korzystny profil aminokwasowy syropu. Ze względu na zawartość gliceryny w składzie, syrop paszowy jest źródłem energii. Dzięki temu można chronić krowy przed ujemnym bilansem energetycznym, który pojawia się na początku okresu laktacji. 

Pasza zawsze świeża i chętnie pobierana

Konsystencja syropu scala składniki dawki, jest ona bardziej jednorodna i zmniejsza stopnień selekcjonowania paszy przez zwierzęta. Chroni to żwacz przed nagłym obniżeniem pH i kwasicą, ponieważ wszystkie składniki dawki są równomiernie wyjadane, a nie tylko te smakowite, które często należą do szybko fermentujących w przedżołądku.W przypadku krów o niższym stopniu w hierarchii stada, daje możliwość pobierania dawki pokarmowej o takiej samej strukturze pasz. TMR z dodatkiem syropu nie wysycha na stole paszowym, a za sprawą swojej kwasowości chroni paszę przed rozwojem niechcianych mikroorganizmów.

Syrop w żywieniu trzody chlewnej

Płynna pasza jest również bardzo wartościowa dla trzody chlewnej. Z powodzeniem można ją stosować w żywieniu loch i tuczników w zastępstwie droższych pasz białkowych, co jest oszczędnością dla gospodarstwa. Sprawdzi się w systemie żywienia świń na mokro. 

Wybierz pewne źródło paszy 

Syrop paszowy jest smakowitą paszą, która zwiększa pobranie suchej masy. Ze względu na wymienione zalety, warto włączyć syrop paszowy do żywienia stada. Przy wyborze źródła trzeba brać pod uwagę gwarancję składu i wsparcie doradców żywieniowych, którzy podpowiedzą, jak stosować i magazynować syrop paszowy. Takim źródłem jest Duynie – firma, która specjalizuje się w dostarczaniu pasz mokrych i wilgotnych.

Dowiedz się więcej o szczegółach dotyczących stosowania syropu i magazynowania paszy. Zadzwoń do eksperta: +48 718 811 208 oraz na stronie Duynie.
29. maj 2024 14:58