StoryEditor

Uważaj na kiszonki z traw w żywieniu krów mlecznych!

Kiszonki z traw zawierające potas na poziomie 30 g/kg s.m. nie nadają się dla krów zasuszonych, ponieważ mogą negatywnie wpływać na zdrowie zwierząt.


23.02.2021., 00:00h
Przy ocenie jakości kiszonek z trawy nie można zwracać uwagi wyłącznie na zawartość energii i białka surowego. Ważna jest też zawartość potasu, szczególne gdy koszona trawa na kiszonkę jest młoda, a zwartość tego pierwiastka przekracza wielokrotnie optymalną zalecaną wartość.
 

Maksymalnie 25 g potasu na 1 kg suchej masy

Optymalna zawartość potasu w trawach to 20–25 g na 1 kg s.m. paszy. Z punktu widzenia żywieniowego w całej dawce pokarmowej dla krów w laktacji dopuszcza się 11–12 g potasu, a dla krów zasuszanych – 8 g w przeliczeniu na kg suchej masy. Przy dużym udziale kiszonek z traw w skarmianej mieszance, wartość ta jest zazwyczaj lekko powyżej normy.

Trzeba natomiast uważać ze skarmianiem bogatych w potas sianokiszonek krowami zasuszonymi, bo może to prowadzić do problemów podczas wycieleń (zatrzymanie akcji porodowej). Koncentracja potasu powyżej 30 g na 1 kg s.m. paszy jest zdecydowanie zbyt wysoka.

Na użytkach zielonych zawartość potasu waha się  między 20, a 25 g potasu na 1 kg s.m., co jest dobrym kompromisem pomiędzy odżywianiem roślin i zwierząt, twierdzi dr Hubert Schuster z Instytutu Żywienia w Szkole Wyższej w Bawar...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
29. maj 2024 00:15