StoryEditor

W paszy czy w iniekcji? - jak podawać krowom witaminy

Czasami hodowca zastanawia się, czy lepiej podawać witaminy w stałych dawkach codziennie w paszy, czy też może lepiej w większych dawkach iniekcyjnie?

19.09.2022., 00:00h

Witaminy w paszy czy w iniekcji - jaką drogą najlepiej podawać krowom witaminy?

Odpowiedź jest prosta. Podstawową formą suplementacji witamin powinna być pasza. Nie ma lepszej formy podawania niż codzienne stałe dawki witamin pochodzące z mieszanek mineralno-witaminowych czy też z pasz treściwych. Ale muszą to być dobre pasze treściwe, zawierające odpowiednie dawki witamin i związków mineralnych. Na pewno nie będą zawierały dostatecznej ilości witamin pasze najtańsze, które wielu hodowców często kupuje łudząc się, że będą miały bogaty skład. Zawsze w efekcie końcowym lepsza i tańsza będzie dobra pasza zawierająca większe ilości witamin oraz profilaktyka niż późniejsze leczenie niedoborów witaminowych. Jedynie w sytuacjach chorobowych wymagających podania większych ilości witamin, można podać je iniekcyjnie, ale wówczas dawkę i podanie ustala lekarz weterynarii. 

Najnowsze badania pokazują, że podawanie większych ilości witamin w paszy korzystnie wpływa na zdrowotność, płodność i wydajność krów mlecznych, szczególnie, że na przestrzeni krótkiego czasu ich średnia wydajność wzrosła z 5000 tys. l mleka do ponad 10 000 l, a rekordowych stad nawet do 15 000 l mleka, czyli ponad 2–3-krotnie. Za tym musi iść też większa suplementacja witamin, gdyż wymaga tego intensywna przemiana materii takich krów. A ponieważ w paszach naturalnych nie ma zbyt wiele witamin i ich zawartość podlega dużym wahaniom, to należy opierać się na ilościach zawartych w dodatkach witaminowo-mineralnych. 

Które witaminy są niezbędne dla cieląt?

Musimy pamiętać, że cielę staję się przeżuwaczem dopiero po 1–2 miesiącu życia i do tego czasu nie potrafi syntetyzować żadnych witamin. Dlatego szczególnie preparaty mlekozastępcze podawane w pierwszych tygodniach życia powinny zawierać wszystkie niezbędne dla wzrostu i rozwoju oraz dla zachowania dobrej zdrowotności witaminy i to w możliwie wysokich dawkach (tab. 4). Błędem jest oszczędzanie na witaminach dla cieląt oraz dla jałówek. Młody rosnący organizm potrzebuje ich więcej i należy go możliwie jak najlepiej wspomagać. 

Zalecane ilości witamin w preparacie mlekozastępczym:

Witamina A (j.m.) 25 000
Witamina D (j.m.) 5 000
Witamina E (mg) 150
Witamina K (mg) 3
Witamina B1 - tiamina (mg) 10
Witamina B2 - ryboflawina (mg) 10
Witamina B3 - niacyna (mg) 30
Witamina B4 -cholina (mg) 150
Witamina B5 - kw. pantotenowy (mg) 20
Witamina B6 - pirodoksyna (mg) 4
Witamina B7 - biotyna (mcg) 200
Witamina B9 - kwas foliowy (mg) 2
Witamina B12 -cyjanokobalamina (mcg) 30
Witamina C - kw. askorbinowy (mg) 150

Dr Ryszard Kujawiak
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

28. maj 2024 07:02