StoryEditorZdrowie cieląt

Co robić, gdy cielęta piją mocz?

Hodowcy wielokrotnie informują o sytuacjach, w których cielęta piją mocz innych cieląt. Przyczyny tego zachowania bywają różne.
15.01.2024., 15:15h

Dlaczego cielęta piją mocz? Przyczyn może być kilka

Cielęta, które mają ograniczony dostęp do wody, często w pierwszych miesiącach życia zachowują się dziwnie – intensywnie liżą ściany, podłogi czy wyposażenie obory lub piją mocz innych cieląt. Samo picie moczu nie jest problemem, należy natomiast zbadać i wyeliminować przyczyny takiego zachowania – czy jest to zaburzenie psychiczne, czy podejrzenie allokriofagii wskazującej na niedobór konkretnych związków mineralnych?

Aspekty, które należy wziąć pod uwagę:

  • Przyczyny żywieniowe – niewystarczająca podaż mleka, niska jakość pasz podstawowych, brak błonnika i niedobór minerałów. Należy sprawdzić jakość podawanej paszy, zapewnić cielętom odpowiednią ilość siana oraz lizawki solne. Jeśli picie moczu zdarza się często, badając krew należy sprawdzić poziom pierwiastków śladowych, zwłaszcza selenu i miedzi.
  • Zła jakość wody i niewłaściwe jej ciśnienie – prowadzą do odwodnienia u cielęcia; należy się upewnić, że dostarczana woda jest czysta i świeża, o niskiej zawartości żelaza, siarczanów i azotanów, z ogólną liczbą drobnoustrojów poniżej 300 kbE/ml. Wodę do picia należy podawać cielętom od pierwszego tygodnia życia.
  • Błędy w utrzymaniu – należy unikać przepełnienia i zapewnić zwierzętom wystarczającą ilość miejsca – co najmniej 3 m² powierzchni oraz optymalne warunki świetlne i klimatyczne w cielętniku. Należy unikać przeciągów i stresu cieplnego.
  • Grupowanie – ideał to utrzymywanie w grupie wyłącznie rówieśników.
  • Nuda i stres – cielęta muszą mieć zaspokojoną potrzebę ssania oraz atrakcje do zabawy, aby mogły swobodnie wyrażać swoją potrzebę eksploracji otoczenia.

Cielę, które przejawia dziwne zachowania powinno być utrzymywane osobno

Jeśli tylko jedno cielę odstaje zachowaniem, należy utrzymywać je osobno. W ten sposób wyklucza się wzajemne naśladowanie. W niektórych przypadkach nietypowe zachowanie cieląt wynika tylko z jednej przyczyny, podczas gdy w innych gospodarstwach jest wiele czynników decydujących. Ważne jest, aby rozpracować sytuację w konkretnym gospodarstwie pod kątem czynników ryzyka. 

image

Czasami cielęta jedynie obsysają się nawzajem, rzadziej także piją mocz. Każde zwierzę należy dokładnie obserwować!

FOTO: Stracke

image
Żywienie cieląt

Jakie są zalety skarmiania cieląt jogurtem?

14. czerwiec 2024 13:37