StoryEditorZdrowie cieląt

Czy budki igloo dla cieląt to dobra inwestycja?

Wraz z budową nowej obory na 278 sztuk Krzysztof Nienałtowski zakupił także 40 indywidualnych budek typu igloo do odchowu cieląt. Jak ocenia tę inwestycję w gospodarstwie po 4 latach zimnego odchowu cieląt?

Cielęta w budkach typu igloo są znacznie zdrowsze

– Odchów w budkach nie tylko wyeliminował choroby płucne, ale mamy też znacznie mniej biegunek. Upadki cieląt ograniczyliśmy do 1%, a wcześniej było znacznie gorzej. Przy odchowie cieląt w budynkach mieliśmy nawet 10% upadków. To pokazuje, że zakup budek już dawno się zwrócił – wyjaśnił Krzysztof Nienałtowski.

Jak podkreśla rolnik, cielęta z budek są zahartowane, odporne i zdrowe. Dla cieląt najgorsze są przeciągi i wilgoć, które w budkach są ograniczobe do minimum.

– Tym bardziej, że nasze budki są bez wybiegu i taki typ najbardziej mi odpowiada, ponieważ tu nie ma mowy o przeciągach i wilgoci. Przy budkach z wybiegiem trzeba zadbać o zadaszenie, bo inaczej zawsze będzie wilgoć, chociażby powodowana przez opady atmosferyczne – podkreślił Krzysztof Nienałtowski.

Jak cielęta w budkach reagują na wysokie i niskie temperatury powietrza?

Gospodarz dodaje, że są to budki o wymiarze ok. 2,5 x 1,2 m, wykonane ze specjalnego plastiku, który latem się nie nagrzewa a zimą nie pęka od mrozu. Trzeba mieć na uwadze, że na Podlasiu, gdzie znajduje się gospodarstwo, zimą osiągane są znacznie niższe temperatury niż w zachodniej części kraju. Jednak, jak podkreśla rolnik, cielętom nie straszny jest mróz, gorsza jest wilgoć i przeciągi.

– Latem cielęta od razu po porodzie trafiają do budek, a zimą po trzech dniach, czyli po odpojeniu siarą. Są wtedy już silniejsze i zaczyna wytwarzać się u nich odporność nabyta, mogą również łatwiej utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała. Jeśli temperatury spadają poniżej minus 10oC, to wtedy stosujemy w budkach kilkudniowe dogrzewanie specjalną lampą tzw. kwoką, które daje bardzo dobre efekty. Alternatywą dla lampy mogą być specjalne derki dla cieląt, ale my podchodzimy do nich sceptycznie. Są dość drogie i cielę w takiej derce może się zapocić lub ją zamoczyć – wyjaśnił Krzysztof Nienałtowski.

image

Anna i Krzysztof Nienałtowscy z Michałowa Wielkiego utrzymują 400 sztuk bydła, w tym 220 krów. Miesięcznie dostarczają ponad 200 tys. l mleka do SM Mlekovita

FOTO: Andrzej Rutkowski

Wizytówka gospodarstwa

Anna i Krzysztof (na zdjęciu) Nienałtowscy z Michałowa Wielkiego (pow. wysokomazowiecki, gm. Czyżew) mają trzech synów Arkadiusza, Alberta i Kamila. Gospodarują na 120 ha, w tym 100 ha własnych i 20 ha dzierżawy. Uprawiają 65 ha kukurydzy, 40 ha traw i 15 ha zbóż. Utrzymują 400 sztuk bydła, w tym 220 krów. Miesięcznie dostarczają ponad 200 tys. l mleka do SM Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem. Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność laktacyjna to 10 700 kg mleka.

Jak kamione są cieletą utrzymywane w budkach?

Cielęta w budkach typu igloo przebywają do 75. dnia życia. Do tego momentu prowadzone jest odpajanie preparatem mlekozastępczym. Zaś pełne mleko podawane jest cielętom do 5. dnia życia. Oprócz pójła podawana jest też pasza typu musli. Po każdym cielęciu budka jest dezynfekowana za pomocą myjki ciśnieniowej i specjalnych środków dezynfekcyjnych. Oczywiście na czas dezynfekcji budka jest przestawiana w inne miejsce.

Andrzej Rutkowski

22. kwiecień 2024 17:11