StoryEditorNowoczesny odchów cieląt

Jak utrzymywanie cieląt w parach wpływa na ich osobowość i zachowanie w stadzie?

O tym, że utrzymywanie cieląt w parach lub w większej grupie pozytywnie wpływa na przyszłą odporność, pisaliśmy już na naszych łamach. Niedawno opublikowane zostały najnowsze badania, które wykazały, że zaprojektowanie pomieszczeń dla cieląt, które ułatwiają ich wczesną socjalizację, mogą kształtować umiejętności behawioralne, kształtować osobowość cieląt i zapewnić zwierzętom sukces w stadzie.
13.03.2024., 09:00h

Jak wczesna socjalizacja cieląt wpływa na ich cechy osobowości i behawior?


Cechy osobowości cieląt cieszą się coraz większym zainteresowaniem naukowców i hodowców bydła mlecznego, ponieważ mogą być one powiązane z wynikami związanymi z wydajnością zwierzęcia, ich dobrostanem, w tym zachowaniami żywieniowymi i przyrostami masy ciała cieląt oraz produkcją mleka u dorosłych krów.

I właśnie konkurencyjny dostęp do wszelkich zasobów był głównym tematem nowego badania prowadzonego przez prof. Marinę von Keyserlingk z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Podczas – tego pierwszego w swoim rodzaju – badania dotyczącego konkurencji we wczesnej grupie wiekowej, badacze skupili się na tym, jak trzymanie w parach może wpłynąć na umiejętności współzawodnictwa społecznego u cieląt mlecznych przed odsadzeniem. Celem badania było zrozumienie wpływu wczesnego umieszczania we wspólnym pomieszczeniu na umiejętności konkurencyjne cieląt mlecznych, co oznacza ich chęć i szybkość podejmowania działań zmierzających do pobierania mleka, gdy inne cielę rywalizuje o tę samą butelkę.

Zespół badawczy przyjrzał się grupie 1...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
22. lipiec 2024 16:17