StoryEditorOdchów cieląt

Preparat mlekozastępczy – tylko wysokiej jakości!

Każdy, kto podaje cielętom preparat mlekozastępczy, staje przed wyborem – co kupić? Na rynku jest wiele różnych produktów. Podajemy wskazówki, jak rozpoznać wysokiej jakości preparat mlekozastępczy.
04.01.2023., 14:00h

Dobry preparat mlekozastępczy powienie w jak nawiększym stopniu zastąpić cielętom naturalny pokarm, czyli mleko

Wysoka zawartość składników odżywczych w mleku pełnym zapewnia nowo urodzonym cielętom dobre przyrosty dzienne oraz optymalne zaopatrzenie w energię, łatwo przyswajalne białko i immunoglobuliny. Ale niesie też ryzyko szybkiego przenoszenia patogenów. W czasach dobrych cen mleka interesującą i jedyną alternatywą jest preparat mlekozastępczy, ponieważ umożliwia wydajny i ekonomiczny odchów cieląt.

Dobry preparat powinien zastąpić mleko pełne w takim stopniu, jak tylko jest to możliwe, ponieważ w pierwszych tygodniach życia jest on głównym źródłem składników odżywczych dla cieląt. Jest to też okres, kiedy cielęta mają szczególne wymagania odnośnie preparatu, ponieważ ich układ pokarmowy wciąż się rozwija. Dlatego przy wyborze preparatu mlekozastępczego należy zwrócić szczególną uwagę na jego wartość. Preparat złej jakości generuje ryzyko biegunki i niedostatecznego odżywienia cieląt. Aby tego uniknąć, przed zakupem należy sprawdzić zawartość składników odżywczych, źródła białka i tłuszczu.

Co zawiera preparat?

Na opakowaniu preparatu mlekozastępczego musi znajdować się informacja o składnikach i ich proporcjach. Wysokiej jakości produkt zawiera:

 • 22 do 24% białka surowego,
 • 17 do 18% tłuszczu surowego,
 • maks. 0,1% włókna surowego,
 • maks. 9% popiołu surowego,
 • 100 mg żelaza/kg preparatu mlekozastępczego.

Mało białka roślinnego na start

Jeżeli zawartość włókna surowego jest wyższa niż 0,1%, może to wskazywać na zastosowanie roślinnych źródeł białka, zwykle soi, której składniki są trudne do strawienia dla młodych zwierząt. Jedno z badań wykazało, że cielęta, których mleko zastępcze składało się w ponad 50% z białka roślinnego miały niższe przyrosty dzienne niż cielęta, którym podawano serwatkę jako źródło białka w preparacie.

image

Warto dokładnie przyjrzeć się składowi i proporcjom preparatu mlekozastępczego. Najlepiej, by źródłem białka było białko mleka, zwłaszcza w pierwszych sześciu tygodniach życia

FOTO:

Dobrze sprawdzają się produkty z jak najmniejszą ilością białka roślinnego, w których zastosowano odtłuszczone mleko lub serwatkę. Preparat mlekozastępczy o minimalnej zawartości 50% mleka odtłuszczonego jest szczególnie wskazany w pierwszych sześciu tygodniach życia. Jeśli źródłem białka jest serwatka, należy dokładnie przyjrzeć się jej pochodzeniu. Serwatka powstaje albo podczas przetwarzania odtłuszczonego mleka, albo podczas produkcji sera (słodka serwatka w proszku). Cielęta preferują raczej tę drugą.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI ZASTOSOWANIA PREPARATU MLEKOZASTĘPCZEGO

 1. Praktyczne wskazówki zastosowania preparatu mlekozastępczego
 2. Nawet najlepszy preparat mlekozastępczy należy stosować prawidłowo, aby cielęta z niego skorzystały. Warto pamiętać:
 3. Optymalna koncentracja proszku wynosi od 140 do 160 g na litr wody. Aby zachować te zalecenia należy zmieszać 140 do 160 preparatu z 860–840 ml wody.
 4. Cielęta powinny spożywać > 1000 g proszku dziennie, co odpowiada 6–8 litrom przygotowanego preparatu mlekozastępczego. Do tego należy podawać wodę.
 5. W zimie podawać "zimny dodatek" w postaci 1 l mleka pełnego lub 170 g preparatu mlekozastępczego dodatkowo na cielę i posiłek. Ważne: koncentracja pozostaje taka sama!
 6. Podczas mieszania należy zwrócić uwagę na temperaturę płynu, aby składniki połączyły się w stabilny i łatwostrawny płyn. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta!
 7. Na koniec należy sprawdzić stabilność przygotowanego płynu – wlać niewielką porcję do szklanki i zobaczyć, czy składniki osiadają na dnie.

 

14. lipiec 2024 13:00