StoryEditorCielęta

Siarą można leczyć biegunki u cieląt?

Jeśli cielęta otrzymują preparat siarowy w połączeniu z preparatem mlekozastępczym, szybciej wracają do zdrowia.
03.08.2023., 07:30h

Siara szybciej pozwola cielęciu wrócić do zdrowia

Cielęta, które otrzymywały przez cztery dni preparat siarowy i preparat mlekozastępczy w proporcji 1:1, zdrowiały średnio w ciągu 2,75 dnia. Na samym preparacie mlekozastępczym powrót do zdrowia zajmował 3,5 dnia.

To wynik badań przeprowadzonych w gospodarstwie hodowlanym w Ontario. Cielęta, u których dwa razy z rzędu zaobserwowano rzadki lub wodnisty i rozpryskujący się kał, otrzymywały środki przeciwzapalne i dwa litry elektrolitów plus:

  • Grupa kontrolna (KON): przez cztery dni preparat mlekozastępczy (MAT); łącznie 5 l dziennie, podzielone na dwa posiłki.
  • Grupa krótkotrwale suplementowana siarą (KKE): dwa dni preparatu mlekozastępczego (MAT) i siarowego (KAT) oraz dwa dni samego MAT (130 g/l).
  • Grupa długoterminowo suplementowana siarą (LKE): cztery dni preparatów MAT/KAT.

Masa ciała również miała wpływ na czas powrotu do zdrowia: im cięższe cielęta i im dłużej przebywały w pomieszczeniu dla cieląt, tym szybciej wracały do zdrowia.

image

Cielęta karmione preparatem siarowym i preparatem mlekozastępczym przez cztery dni (LKE) szybciej wracały do zdrowia po biegunce.

FOTO: Elita

Źródło: Carter etal. (2022)

Komentarz: Więcej mleka!

Rebecca Rehage, lekarz weterynarii:

- Dodatkowe podanie siary, np. mrożonej z drugiego wyboru (z niższą koncentracją przeciwciał niż to zalecane do pierwszego podania), może mieć sens w przypadku biegunki. Nie zastępuje to jednak pełnego podania siary po urodzeniu. Dlatego życzyłabym sobie więcej mleka i zalecam picie ad libitum.

22. lipiec 2024 15:49