StoryEditorMateriał promocyjny

Lemiesz do pługa – charakterystyka i zastosowanie

Pług to podstawowa maszyna rolnicza wykorzystywana do orki. Kluczową i najbardziej eksploatowaną częścią tego urządzenia jest lemiesz do pługa. Od jego jakości i odpowiedniego dopasowania do maszyny zależą efektywność i bezpieczeństwo prowadzonych prac. Sprawdź, czym charakteryzują się lemiesze i jakie jest ich podstawowe zastosowanie.

Czym jest lemiesz do pługa?

Lemiesze do pługów to robocze elementy konstrukcji maszyn. To właśnie one mają bezpośredni kontakt z glebą i znajdującymi się na niej przeszkodami w trakcie prowadzonej orki. Podstawowa konstrukcja lemiesza składa się z trzech części. Są to: ostrze, grzbiet i dziób. Dobrej jakości produkty powstają z różnego rodzaju stali. Najczęściej stosuje się stal odlewaną lub kutą. Wszystko po to, aby nadać lemieszom odpowiednich właściwości. Ze względu na specyfikę ich pracy, muszą być odporne m.in.na: uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, pękanie i wyginanie. Jeżeli szukasz sprawdzonych rozwiązań, to wybierz lemiesz do pługa w EXPARTO - https://exparto.pl/kategoria-produktu/czesci-do-plugow/lemiesze-do-pluga/. W asortymencie tego sklepu znajdziesz części od renomowanych producentów, które spełniają najwyższe standardy rynkowe. 

Jakie jest jego zastosowanie?

Podstawowym zadaniem lemiesza do pługa jest odcinanie skiby w trakcie orki i odwracanie jej na drugą stronę. Gleba przesuwa się na odkładnicę, gdzie następuje jej odwrócenie. Następnie ponownie wraca na ziemię. Ta zasadnicza funkcja pługa, w dużej mierze zależna od lemiesza, podkreśla znaczenie jego właściwego wyboru i dopasowania do konkretnego modelu maszyny rolniczej. Aby prace rolne były prowadzone sprawnie i skutecznie, lemiesz musi odznaczać się wysoką jakością wykonania, odpornością na trudne warunki pracy oraz na uszkodzenia mechaniczne. Te ostatnie mogą powodować m.in. kamienie znajdujące się w glebie. 

Wybór odpowiedniego lemiesza ma znaczenie

Wybór właściwego lemiesza do pługa jest niezbędny dla komfortu i bezpieczeństwa pracy podczas orki. Na rynku dostępne są różne modele, które różnią się nie tylko wykorzystanymi w produkcji komponentami, ale również kształtem. Ze względu na ten ostatni wyróżnia się takie lemiesze do pługa jak:

  • dziobowy (tzw. amerykański);
  • trapezowy (tzw. europejski);
  • z dłutem;
  • ze ścianką polową. 

Dobór części podyktowany jest rodzajem pługa użytkowanego w gospodarstwie rolnym. Ponadto w procesie zakupowym pod uwagę bierze się jeszcze kilka aspektów, w tym m.in.: kształt, rozmieszczenie otworów mocujących i jakość wykonania lemiesza. Rekomenduje się zakup części oryginalnych. W przypadku zamienników w procesie zakupowym warto skorzystać ze wsparcia specjalisty. 

Jak dbać o lemiesz do pługa?

Ze względu na specyfikę i intensywność użytkowania, lemiesze do pługów narażone są na uszkodzenia. Są jednak sprawdzone sposoby, aby zwiększyć żywotność tych części i jednocześnie zoptymalizować koszty prowadzenia gospodarstwa rolnego. Przede wszystkim po skończonej pracy lemiesz powinien być wyczyszczony, a następnie przygotowany do kolejnej eksploatacji. Należy usunąć z niego warstwę ziemi i innych zabrudzeń. Następnie pług trzeba osuszyć, aby zredukować ryzyko jego korodowania. Rdza zmniejsza wytrzymałość materiału oraz ostrość lemiesza, przez co wyraźnie traci on swoją wydajność. Lemiesze powinny być przechowywane w przewiewnych warunkach, aby chronić je przed nadmierną wilgocią. Ponadto lemiesz zabezpiecza się środkiem antykorozyjnym. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia uszkodzeń i usprawnia prace w polu. 

Wysokiej jakości lemiesze w EXPARTO

Zależy Ci na wysokiej sprawności maszyn rolniczych? Przy ich konserwacji i naprawach korzystaj tylko ze sprawdzonych części i podzespołów. Starannie przygotowane lemiesze do pługów znajdziesz w asortymencie EXPARTO. Poszczególne modele różnią się specyfikacją techniczną oraz są przeznaczone do stosowania w różnych pługach. Zapoznaj się z tymi szczegółami przed zakupem lub skonsultuj się ze specjalistą EXPARTO. Postaw na wysokiej jakości części do maszyn rolniczych i zapewnij sobie najlepsze rozwiązania dla swojego gospodarstwa!

15. czerwiec 2024 09:01