StoryEditorMateriał promocyjny

Rodzaje i konserwacja pras rolniczych

Prasy rolnicze odgrywają kluczową rolę w procesie zbioru i przetwarzania plonów. Każdy rodzaj maszyny ma inne zastosowanie i właściwości i wnosi coś unikalnego do rolniczego arsenału, oferując różnorodne możliwości. Jednak równie istotnym aspektem, co wybór właściwej prasy, jest troskliwa opieka nad nią. W tym artykule poznamy rodzaje pras rolniczych oraz skoncentrujemy się na kluczowych aspektach ich konserwacji i utrzymania, ukierunkowanych na zapewnienie efektywności, bezpieczeństwa pracy oraz długotrwałej wydajności.
30.01.2024., 09:09h

Typy pras rolniczych

Rolnictwo stale korzysta z zaawansowanych maszyn, a prasy rolnicze odgrywają kluczową rolę w procesie wytwarzania żywności. Istnieje wiele modeli maszyn, jak na przykład prasy New Holland, jak i kilka głównych typów, z których każdy posiada unikalne cechy i zastosowania.

Prasy pasowe

To wszechstronne maszyny, które znajdują zastosowanie w produkcji siana i słomy. Działają one na zasadzie ściskania i owijania materiału roślinnego wzdłuż gumowego pasa, tworząc kompaktowe belki. Charakteryzują się wysoką wydajnością i umożliwiają szybkie przygotowanie paszy dla zwierząt.

Prasy walcowe

Inaczej prasy stałokomorowe, działają na zasadzie ściskania i formowania roślin w belki poprzez użycie dwóch wałków. Prasy te cechuje prostota konstrukcji i łatwość obsługi. Dzięki zastosowaniu walców możliwe jest kompaktowe ściśnięcie siana czy słomy w jednolite belki o regularnym kształcie, ułatwiając ich transport i przechowywanie.

Prasy łańcuchowe

Wykorzystywane są głównie w dużych gospodarstwach rolnych. Działają na zasadzie przemieszczania się pasów materiału przez system łańcuchów, formując belki o regularnych wymiarach. Charakteryzują się dużą wydajnością i umożliwiają skomplikowane układy belkowania, co jest istotne w przypadku dużych ilości zbieranego materiału.

Wskazówki dotyczące konserwacji i utrzymania pras rolniczych

Właściwa konserwacja i utrzymanie prasy wpływają nie tylko na wydajność maszyny, ale również na jej trwałość. Nieważne, czy są to prasy New Holland, Krone czy Sipma. Podejmowanie regularnych działań z zakresu konserwacji pozwala unikać awarii, przedłużać żywotność urządzania, a także zwiększać bezpieczeństwo podczas jej użytkowania. Do regularnej konserwacji i serwisowania zaliczają się następujące czynności:

  • Czyszczenie po każdym użyciu - Usunięcie pozostałości roślin, błota i kurzu pomaga zapobiec korozji i uszkodzeniom mechanicznym. Staranność w tym zakresie wpływa także na jakość produktów końcowych.
  • Systematyczne smarowanie - Regularne smarowanie ruchomych części prasy redukuje tarcie, co z kolei przekłada się na dłuższą żywotność elementów mechanicznych. Zadbaj o używanie odpowiednich smarów zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Kontrole przed sezonem - Przed rozpoczęciem intensywnego sezonu zbiorów, zaleca się przeprowadzenie szczegółowej kontroli technicznej prasy. Sprawdź stan wszystkich elementów i dokonaj ewentualnych napraw. Pamiętaj, aby odpowiednio dobierać części zamienne. Prasy New Holland oraz inne popularne marki powinny otrzymać dedykowane części zapewnione przez producenta, żeby zapobiec ewentualnemu braku kompatybilności.

image

Rodzaje i konserwacja pras rolniczych

FOTO: Sklep Agros Wrońscy

Dbałość o prasy rolnicze to nie tylko kwestia techniczna, ale ważny element pozwalający na zwiększenie efektywności swojej pracy. Poznaliśmy ich rodzaje i zastosowania, a także sposoby konserwacji i utrzymania. Warto pamiętać, że zadbane maszyny to solidna podstawa efektywności gospodarstwa. Zakup i utrzymanie jej w doskonałej kondycji to obowiązek, który przynosi wiele korzyści.

24. czerwiec 2024 18:23