StoryEditorNowe technologie

SmaXtec - inteligentny bolus dożwaczowy, który przez całą dobę monitoruje stan krowy

Zmiana aktywności, wewnętrznej temperatury ciała, aktywności przeżuwania i zachowań związanych z pobieraniem wody. Wszystko monitoruje bolus austriackiej firmy SmaXtec, która zaprezentowała swój unikalny system podczas tegorocznych targów hodowlanych EuroTier w Hanowerze.

26.01.2023., 09:00h

Czym wyróżnia się bolus dożwaczowy SmaXtec i jakich informacji dostarcza rolnikowi?

Bolus SmaXtec wprowadzany jest do żwacza krów jako swego rodzaju bateria i tam zbiera ogromną ilość danych. Podobnie jak czujniki na obroży pokazuje idealny czas inseminacji i zachowania przeżuwania, a ponadto mierzy również temperaturę ciała i pobranie wody. Tym samym bolus pokazuje całkowity stan zdrowia pojedynczego zwierzęcia. Dzięki umieszczeniu w żwaczu bolus umożliwia precyzyjny pomiar temperatury (z dokładnością 0,01°C) i monitorowanie picia. Informacje te pozwalają na szybkie wykrywanie chorób i zaburzeń na długo przed rozpoznaniem zewnętrznych objawów. Na przykład, kilka krótkich ataków gorączki poprzedza pierwsze zewnętrzne objawy mastitis. Gorączkę mleczną można również wykryć wcześniej dzięki tej technice. Jeśli po wycieleniu temperatura będzie zbyt niska, system przejdzie w stan alarmu i hodowca będzie mógł na czas podać wapń. Tak więc, na podstawie tych informacji hodowca może rozpocząć działania zapobiegawcze, co w efekcie pozwala zaoszczędzić na kosztach.

Precyzyjny monitoring stada krów 24/7

Program komputerowy połączony z SmaXtec monitoruje stan zdrowia stada, ale także poszczególnych zwierząt, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ponadto zapewnia również szczegółowy przegląd płodności. Ruja prognozowana jest z dużą dokładnością dzięki połączeniu pomiarów, w tym aktywności ruchowej. Z kolei aplikacja SmaXtec zapewnia otrzymywanie powiadomień na telefonie, wówczas gdy wymagane jest pilne działanie. Ponadto oferuje również listy rzeczy do zrobienia.

Beata Dąbrowska

12. lipiec 2024 19:56