StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Uwięziówka z holenderskim robotem - jak sprawdziło się takie rozwiązanie w gospodarstwie rolników z Podlasia?

W oborze uwięziowej Joanny i Sławomira Stasińskich na stół paszowy stale "dowożona" jest świeża pasza, która jest chętnie pobierana przez zwierzęta. To zasługa robota Triomatic WP 2-300 wchodzącego w skład automatycznego systemu żywienia holenderskiej firmy Trioliet. Jest to pierwsze tego typu urządzenie pracujące w Polsce.
12.12.2023., 11:40h
Przemysław StaniszewskiPrzemysław Staniszewski

Robot rozpoczyna pracę już o godzinie 3.40

Później, mniej więcej co trzy godziny, podaje krowom nową porcję TMR-u. O 21 wykonuje ostatni przejazd. Żywi także młodsze zwierzęta oraz sukcesywnie podgarnia paszę. Mimo że obsługuje stado dopiero od kilku miesięcy, to zwierzęta już odpłaciły się wzrostem produkcji mleka. Ale nie tylko chęć pozyskiwania większej ilości surowca, a ułatwienie sobie pracy zadecydowało o zainstalowaniu ultranowoczesnego systemu żywienia.

image
Robot Triomatic WP 2-300 wchodzący w skład automatycznego systemu żywienia Trioliet
FOTO: Przemysław Staniszewski

Wcześniej karmienie wyglądało tak, że po dowiezieniu paszy do obory trzeba było ją ręcznie rozprowadzać między stanowiskami. Było to pracochłonne i zajmowało kilka godzin, dlatego zaczęliśmy się zastanawiać jak usprawnić podawanie paszy. Niestety – jak mówi na wstępie Sławomir Stasiński – nie było szans na wprowadzenie żywienia z podczepianego do traktora paszowozu, bo stół paszowy w naszej oborze ma niewiele ponad 2 metry szerokości. Nie s...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
14. lipiec 2024 11:51