StoryEditorNowoczesne wyposażenie obory

Zakup robota do żywienia krów Lely Vector był dla rolnika strzałem w dziesiątkę!

Kiedy przed wielu laty Ryszard Słupikowski był w Niemczech, w jednej ze zwiedzanych tam obór zobaczył robota do żywienia krów Lely Vector. Szybko postanowił, że takowy będzie pracował również w jego oborze. Nie minęło wiele czasu i tak się właśnie stało.
05.07.2023., 13:00h

2 kg mleka więcej od sztuki dziennie bez zmiany dawki pokarmowej 

Plan szybko bowiem został wprowadzony w życie i od trzech lat robot Lely Vector żywi stado państwa Słupikowskich. Kiedy na początku naszej wizyty w gospodarstwie zapytałam hodowcę, czy inwestycja spełniła jego oczekiwania, odpowiedział jednym, ale jakże wymownym zdaniem: – wiedziałem, że będzie dobrze, ale nie sądziłem, że aż tak.

Byliśmy przede wszystkim przygotowani, że kiedy robot zacznie już karmić nasze stado, na początku musimy liczyć się ze spadkiem produkcji mleka. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy nic takiego się nie stało. Z dnia na dzień było tylko lepiej, chociaż zupełnie nie zmienił się przecież skład dawki pokarmowej. Po prostu Vector bardzo precyzyjnie przygotowuje TMR, według zaprogramowanej dla danej grupy zwierząt dawki pokarmowej, która jest stabilna i powtarzalna. Inwestując w robota wyeliminowaliśmy więc, często omylny, czynnik ludzki – wymienia pan Ryszard. Dodatkowym atutem pracy robota jest fakt, że zadaje paszę często, w zależności od grupy: 5, 6 i 7 razy na dobę, co sprawia, że pasza jest zawsze dostępna, zawsze świeża, a więc chętn...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
15. czerwiec 2024 06:46