StoryEditor

Polmlek przejmuje marokański Safilait

Polski gigant branży mleczarskiej Polmlek i francuski Bel podpisały umowę dotyczącą sprzedaży dotyczącej marokańskiej spółki Safilait, której głównym udziałowcem był francuski potentat mleczarski. To największa do tej pory akwizycja w historii polskiego mleczarstwa.

14.07.2022., 00:00h

Przejęcie Safilait ma pomóc Polmlekowi w rozwoju międzynarodowym

Według Safilait, jest to szansa na związanie swojej przyszłości z Polmlekiem, który jest jednym z głównych graczy na polskim rynku mleczarskim. Co istotne dla przejmowanej firmy, zamierza on inwestować w rozwój i wzrost swojej działalności w ramach strategii ekspansji międzynarodowej. W wyniku zawarcia umowy Polmlek przejmuje od Bel Group udziały Bel w Safilait oraz farmy Tarmast, która zajmuje się zaopatrzeniem spółki.

Grupa Bel z silną pozycją na rynku mleczarskim w Maroku

Francuski Bel od lat jest liderem na rynku marokańskim rynku mleka. Grupa jest na nim obecna od pięciu dekad. Nie ma zamiaru się z niego wycofywać i nadal traktuje go jako jeden z kluczowych. Ma zamiar nadal prowadzić inwestycje w Maroko, w tym w jednej ze swoich najnowocześniejszych fabryk zlokalizowaną w Tangerze.

Przejęcie Safilait przez Bel miało miejsce w 2015 roku. Było to przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji mleka spożywczego, mleka UHT i świeżych produktów mleczarskich. Od tego czasu Bel Group wspierał Safilait w rozwoju sprzedaży produktów oraz promocji marek jak Jibal. Ponadto w zakładzie produkcyjnym należącym do grupy nieustannie prowadzono inwestycje. Safilait jest obecnie trzecim co do wielkości graczem marokańskim rynku mleczarskim.

Polmlek wraz z Safilait przejmie część marokańskich marek produktów mlecznych

Bel w swoich komunikatach informuje, że dąży do zapewnienia płynnego i harmonijnego przejęcia przez Polmlek. Również w kwestii utrzymania synergii handlowych i projektów będących w toku. Istotną częścią umowy jest utrzymanie dobrze znanych w Maroko marek Safilait, takich jak wymieniony Jibal. Transakcja wejdzie w życie po zatwierdzeniu przez organy regulacyjne i ochrony konkurencji. Oczekuje się, że proces zostanie w pełni zamknięty w drugiej połowie 2022 r.

Bel - lider mlecznych przekąsek

Grupa Bel jest jednym ze światowych liderów w produkcji markowych serów i głównym graczem w segmencie zdrowych przekąsek produkowanych na bazie mleka. Jej portfolio to   znane na całym świecie marki jak:

  • The Laughing Cow,
  • Kiri,
  • Babybel,
  • Boursin,
  • Nurishh,
  • Pom‘Potes
  • i GoGo squeeZ.

Ponadto Bel posiada około dwadzieścia marek o zasięgu lokalnym. Wartość sprzedaż wygenerowana przez spółkę w 2021 roku wyniosła 3,38 miliarda euro. Grupa zatrudnia 11 800 pracowników w czterdziestu spółkach zależnych zlokalizowanych na całym świecie. Jej produkty są wytwarzane w 29 zakładach produkcyjnych i dystrybuowane w blisko 120 krajach.

Bel jest wiodącym graczem na marokańskim rynku serów. Zatrudnia tam blisko 2 500 osób, głównie w zakładzie w Tangerze, w który produkuje sery The Laughing Cow, les Enfants i znany również w Polsce ser Kiri.

Safilait jedną z najważniejszych firm na rynku mleka w Maroku

Safilait została założona w 2006 roku i bardzo szybko stała się trzecim co do wielkości graczem na marokańskim rynku mleka. Doszło do tego głównie w wyniku promocji marki Jibal. W 2021 roku firma zatrudniała blisko 1,5 tysiąca osób. Jej zakład produkcyjny zlokalizowany jest w regionie Fkih Ben Saleh.

Polmlek to największa prywatna grupa mleczarska w Polsce

Polmlek jest jednym z trzech dużych graczy na polskim rynku mleczarskim, a jednocześnie największą prywatną grupą mleczarską w Polsce. Firma powstała w 1994 roku. Produkcję prowadzi w 13 wyspecjalizowanych zakładach mleczarskich. Polmlek produkuje szeroką gamę mleka w proszku, serów i jest największym producentem proszków WPC w Europie Środkowo-Wschodniej. W ramach grupy kapitałowej od 2015 roku funkcjonuje również zakład zajmujący się produkcją soków Fortuna. Prognozowana wartość sprzedaży w roku 2022 to 9 miliardów złotych.

Artur Puławski

22. lipiec 2024 16:08