StoryEditor

Rosyjski oddział Valio sprzedany

Fińska spółdzielnia mleczarska Valio sfinalizowała rozmowy dotyczące sprzedaży swoich zakładów produkcyjnych w Federacji Rosyjskiej. Nabywcą jest producent wędlin Velkom Group. Strony zgodziły się nie ujawniać wartości ani warunków umowy.

29.04.2022., 00:00h

Fabryka wytwarzająca sery topione i dojrzewające położona w Ershovo w regionie moskiewskim oraz prawa do marki serów topionych Viola są objęte umową, a nowy właściciel może kontynuować produkcję produktów pod tą marką i utrzymywać lokalny asortyment. Po zmianach w strukturze własnościowej wszyscy pracownicy będą kontynuować pracę w Grupie Velkom.

Marka Valio będzie obecna w rosyjskich sklepach do wyczerpania opakowań. Velkom będzie mógł produkować i sprzedawać produkty pod markami nieobjętymi umową w okresie przejściowym, który może trwać do końca roku. Rosyjski oddział Valio odnotował sprzedaż w wysokości 85 milionów euro w roku 2020. Stanowi to blisko 5% globalnej sprzedaży koncernu w wysokości 1,8 miliarda euro.

Valio postanowił zakończyć działalność w Rosji 7 marca 2022 roku. Firma działa w Rosji od ponad 100 lat, ale w obecnych okolicznościach stwierdzono, że nie jest możliwa jej kontynuacja.

Valio LLC to rosyjski oddział Valio, który produkuje sery w fabryce w regionie moskiewskim, jak również w lokalnych zakładach partnerskich. Koncern rozpoczął produkcję preparatów dla niemowląt w zakładach Grupy Spółek Galactika w Gatczynie w obwodzie leningradzkim oraz produkcję produktów mlecznych w spółce zależnej Friesland Campina w regionie moskiewskim w 2020 roku.

Nabywca rosyjskiego oddziału Valio, firma Velkom jest jednym z największych producentów produktów mięsnych, głównie wędliniarskich, w Centralnym Okręgu Federalnym Rosji. Powstała w 1992 roku. Centrum produkcyjnym przedsiębiorstwa jest zakład przetwórstwa mięsnego Pavlovskaya Sloboda, położony w Istrinsky w regionie moskiewskim.

Artur Puławski

22. lipiec 2024 15:37