StoryEditor

Seniorzy powinni spożywać więcej przetworów mlecznych

Zwiększenie spożycia pokarmów bogatych w wapń i białko, takich jak mleko, jogurt i ser zmniejsza ryzyko upadków i złamań wśród osób starszych, którzy często spożywają za mało wapnia i białka i borykają się z osteoporozą czy osłabieniem kości (30% wszystkich złamań szyjki kości udowej ma miejsce w tej grupie wiekowej).
04.02.2022., 00:00h

Spożywanie przetworów mlecznych przez osoby starsze wpływa pozytywnie na ich zdrowie

Naukowcy z Australii, Holandii i USA zbadali, czy pokrycie zalecanego dziennego spożycia wapnia (1300 mg) i białka (1 g/kg masy ciała) zmniejszy ryzyko złamań i upadków wśród osób starszych. Badanie przeprowadzono wśród ponad 7 tys. osób (z tego 72% kobiet; średnia wieku: 86 lat) przebywających w 60 placówkach opiekuńczych. Miały one właściwy poziom witaminy D, ale dzienne spożycie wapnia i białka poniżej zalecanego poziomu. W trzydziestu placówkach zapewniono więc pensjonariuszom dodatkowe mleko, jogurt i ser, uzyskując spożycie 1142 mg wapnia/dzień i 1,1 g białka/kg masy ciała/dzień. Pozostałe 30 placówek (kontrolnych) zachowało zwykłe menu – 700 mg/dzień wapnia i 0,9 g białka/kg masy ciała/dzień.

Analiza danych z 27 placówek doświadczalnych i 29 kontrolnych wykazała łącznie 324 złamania (z czego 135 złamań szyjki kości udowej) oraz 4302 upadki. W grupie osób spożywających dodatkowe białko oraz wapń ryzyko wszystkich złamań było niższe o 33%, a złamań szyjki kości udowej aż o 46%. Osoby spożywające więcej produktów mlecznych również rzadziej upadały – o 11%. Nie było różnic między grupami pod względem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny. Podobne wyniki osiągnięto w doświadczeniach naukowych badających efekt podawania silnych leków przeciwko osteoporozie.

Nabiał lepszy niż tabletki

Autorzy podkreślają, że wzrost spożycia wapnia i białka poprzez zwiększenie udziału produktów mlecznych jest łatwo dostępną opcją, która zmniejsza ryzyko upadków i złamań powszechnie występujących u osób starszych, a także opcją bardziej „przyjazną” dla seniorów, którzy w większości przypadków przyjmują dużo różnych leków doustnych i każda dodatkowa tabletka może stanowić problem.

Artur Puławski
Zdjęcie: Unsplash

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 6/2021 na str. 5. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.
27. maj 2024 22:39