StoryEditor

W Australii utworzono pierwszy rynek spotowy surowego mleka

Według Australian Dairy Farmers nastąpił przełom w transparentności cen mleka i konkurencji nabywców, dzięki uruchomieniu przez Australian Milk Price Initiative platformy handlowej, gdzie producenci mogli kupić i sprzedać swój surowiec przez kontrakty spotowe.

23.03.2022., 00:00h

Australijscy hodowcy bydła mlecznego od marca mają możliwość sprzedaży wyprodukowanego surowca za pośrednictwem platformy handlowej na rynku spot (rynku kasowym). Jak ogłosiło Australian Dairy Farmers Association (ADF), Australian Milk Price Initiative (AMPI) zorganizowała swoją pierwszą aukcję w stanie Victoria na platformie Mercari już na początku marca. W przyszłości aukcje będą się odbywać co czwartek.

„Rynek spotowy działający na platformie handlowej daje producentom mleka większy wybór, komu sprzedać swoje mleko. Zapewnia to większą przejrzystość cen w przemyśle mleczarskim i oznacza, że ​​rolnicy mogą ustalać ceny mleka w dłuższej perspektywie” – powiedział australijski minister rolnictwa David Littleproud.

Zdrowa konkurencja i bardziej sprawiedliwe warunki w łańcuchu dostaw

Minister przypomniał, że w 2019 r. rząd przeznaczył około 560 000 dolarów na opracowanie nowych koncepcji marketingowych dla mleka i jego przetworów. Środki miały wspomóc lepszą promocję, zdrową konkurencję między producentami i bardziej sprawiedliwe warunki w łańcuchu dostaw. Dzisiaj widzimy pomyślny wynik rządowych dotacji – powiedział Littleproud.

Według prezesa ADF, Ricka Gladigau, rynek kasowy oznacza przełom w transparentności cen mleka. –  AMPI poprawi zarządzanie ryzykiem w całym łańcuchu dostaw dzięki ustalaniu cen od klienta, przez przetwórcę, do rolnika, zapewniając możliwość blokowania marż w całym łańcuchu. Lepsze zarządzanie marżą i ryzykiem umożliwia lepsze planowanie, co z kolei napędza inwestycje i wzrost w całym łańcuchu dostaw. Więcej inwestycji w łańcuch dostaw oznacza silną branżę mleczarską – przyznaje Ricka Gladigau.

Oprac. Kamila Dłużewicz
Na podst. topAgrar.de
Zdjęcie: Pixabay

25. maj 2024 04:57