StoryEditor

Czy dostawcy mleka do ROTR w Rypinie otrzymają pomoc?

Rolnicy, którzy dostarczali mleko do upadłych SM Bilemlek i OSM Ozorków, mogli liczyć na pomoc wypłacaną przez ARiMR. Jednak takiego wsparcia nie otrzymali dostawcy mleka do ROTR Rypin. Czy to się zmieni i rolnicy sprzedający mleko do rypińskiej spółdzielni doczekają się także pomocy? 

09.11.2021., 00:00h

We wrześniu została zgłoszona interpelacja poselska w sprawie byłych dostawców spółdzielni mleczarskiej ROTR w Rypinie. Pochodzący z Brodnicy poseł Paweł Szramka zadał pytania związane z rozporządzeniem z dnia 27 lipca 2021 roku, które dotyczyło zmiany uprawnień i zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pozwoliło ono na częściową rekompensatę utraconych dochodów rolnikom, którzy sprzedawali mleko do upadłego BIELMLEKU.

Dlaczego mleczarnia z Rypina nie została objęta pomocą taką jak SM Bielmlek czy OSM Ozorków?

Na wprowadzeniu rozporządzenia skorzystali przede wszystkim byli dostawcy upadłej Spółdzielni Mleczarskiej BIELMLEK w Bielsku Podlaskim. Objęte zostało nim również kilka innych firm, które nie wypłacały pieniędzy za skupione mleko. Można tu wymienić Okręgowa Spółdzielnię Mleczarską w Ozorkowie.

Na pomoc nie,,załapali‘‘ się członkowie rypińskiego ROTRu, którzy zostali wyjątkowo boleśnie poszkodowani upadłością spółdzielni. Rozporządzenie gwarantowało wypłatę części utraconego dochodu w przypadku braku wypłat w latach 2019 – 2020. Niestety spółdzielnia w Rypinie formalnie upadła w październiku roku 2018.

Ministerstwo informuje, że trwają prace nad pomocą dla członków spółdzielni ROTR w Rypinie

Poseł z Kujaw pytał, dlaczego w rozporządzeniu uwzględniono jedynie lata 2019 i 2020. Z jakiego powodu pominięto dostawców ROTR Rypin oraz z jakie propozycje może przedstawić Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju, rolnikom którzy ucierpieli z powodu upadku spółdzielni?

W ostatnim tygodniu października został on poinformowany, że trwają prace legislacyjne, aby pomoc finansową otrzymali również producenci mleka, którzy nie otrzymali za nie zapłaty w roku 2018. Odpowiedzi udzielił Ryszard Bartosik – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ROTR sprzedawany w kawałkach

ROTR Rypin nie należał do grona liderów na mleczarskim rynku. Pomimo to był firmą znacząca. Jako jedna z pierwszych zajmowała się produkcją mlek i śmietanek UHT. W trakcie upadłości wyznaczony syndyk podejmował liczne próby sprzedaży przedsiębiorstwa w całości. Nie znalazł się jednak chętny do jej zakupu. Nie powinno to dziwić, ponieważ był to zakład kompletnie opuszczony przez dostawców. ROTR nie płacił im za mleko nawet przez kilka miesięcy.

Obecnie trwa sprzedaż poszczególnych jej elementów. Kolejne ogłoszenia sędziego komisarza z roku 2021 dotyczą linii produkcyjnych oraz poszczególnych urządzeń.

Artur Puławski

fot. archiwum

22. lipiec 2024 16:43