StoryEditor

Ogromna inwestycja spółdzielni mleczarskiej Arla w Niemczech

Arla otworzyła nowy zakład produkcyjny w mleczarni Pronsfeld w Niemczech. To największa do tej pory inwestycja firmy w branży mleczarskiej.

09.06.2022., 00:00h

Duńska spółdzielnia mleczarska ARLA FOODS uruchomiła największą w Europie instalację do produkcji mleka w proszku. Jej lokalizacja to Pronsfeld w Niemczech. Wartość pracującej już inwestycji spółdzielni to 190 mln euro.

Dzięki inwestycji spółdzielnia mleczarska Arla wyprodukuje 90 000 ton mleka w proszku

Władze spółdzielni uważają, że nowa inwestycja pozwoli na produkcję 90 000 ton mleka w proszku, które trafi głównie do państw rozwijających się. Głównymi odbiorcami mają być kraje Bliskiego Wschodu, Afryki Zachodniej i Azji Południowo – Wschodniej. Jurgen Wolf będący kierownikiem projektu stwierdza, że to największy projekt do tej pory realizowany przez spółdzielnię. Znalazł on pełną aprobatę wśród jej członków. W budowę obiektu zaangażowane były 264 firmy. Zakład ma docelowo przetwarzać 1,7 miliarda litrów mleka w ciągu roku. Polska produkcja mleka w roku 2021 wynosiła 14,7 miliarda litrów. 

Zakład w Pronsfeld ma być obiektem strategicznym, który pozwoli firmie na znaczny rozwój działalności międzynarodowej. Mleko w proszku jest produktem, który idealnie się do tego nadaje. W krajach docelowych jest konfekcjonowany do mniejszych opakowań. Ponadto można produkować z niego mleko spożywcze.

Arla zbuduje farmy mleczne w Nigerii i Bangladeszu

Jako główne kierunki, na które ma być kierowana produkcja z zakładu wskazano między innymi Nigerię i Bangladesz. W pierwszym z tych państw Arla ma zamiar budować farmy mleczne. Pierwsza z nich ma powstać jeszcze w tym roku. Hodowla w nim ma być prowadzona na obszarze 200 ha przy obsadzie krów mlecznych liczącą 400 sztuk. Mleko z budowanych obiektów ma być przetwarzane w lokalnej mleczarni. Przedsiębiorstwo ma na celu również edukowanie lokalnych rolników aby rozwijali własną produkcję. Tamtejszy krajowy sektor mleczarski jest w stanie zaspokoić  tylko 10% zapotrzebowania. 

Artur Puławski, fot. Arla

29. maj 2024 19:20