StoryEditor

Mleko zahamuje wzrost nowotworów mózgu?

Mleko dzięki zawartym w nim egzosomom może dostarczać do mózgu sygnały genetyczne hamujące wzrost guzów nowotworowych – informuje na swojej stronie uniwersytet w Nebrasce (USA).

14.06.2022., 00:00h

Czym są egzosomy i jak pomagają zahamować procesy nowtoworowe?

Egzosomy to sferyczne błonowe nanopęcherzyki uwalniane przez komórki. Pośredniczą w wymianie informacji i transporcie składników pomiędzy komórkami, wpływając zarówno na procesy fizjologiczne, jak i patologiczne. Naukowcy od dawna starają się wykorzystać je do diagnostyki, zapobiegania i leczenia wielu chorób, w tym także nowotworowych. Wygląda na to, że sukces jest już blisko.

Naukowcy zamierzają wykorzystać do leczenia nowotworów mózgu egzosomy zawarte w mleku. Mają one przenosić do mózgu siRNA, która ma zatrzymać ekspresję genu pobudzającego wzrost tkanki nowotworowej. Przełomem okazały się badania, w których udowodniono, że ludzie wchłaniają siRNA z pożywieniem, a mleko pozwala szczególnie skutecznie dostarczać cząsteczkę do mózgu.

To może być przełom w leczeniu guzów mózgu, które są szczególnie oporne na leczenie – tylko 5% pacjentów przeżywa dłużej niż trzy lata, średnio jest to zaledwie rok.

Artur Puławski
Zdjęcie: Unsplash

15. czerwiec 2024 04:17