StoryEditor

Kolejne spadki cen produktów mlecznych na nowozelandzkiej giełdzie

Indeksy produktów mlecznych na GDT utrzymują się w trendzie spadkowym. Na aukcji z 17 maja 2022 r. spadły ceny niemal wszystkich produktów, z wyjątkiem bezwodnego tłuszczu mlecznego. Ile płacono za poszczególne produkty mleczne?

19.05.2022., 00:00h

Cena pełnego melko w proszku spadła o niemal 5 proc. Masło coraz tańsze

Podczas ostatniej sesji na GDT cena bezwodnego tłuszczu mlecznego ukształtowała się na poziomie 6043 dolarów/t i była o 0,6% wyższa niż przed dwoma tygodniami. Łączny wolumen sprzedaży wynosił 24,3 tysiące ton.

Największy spadek ceny odnotowano w przypadku pełnego mleka w proszku. Jego cena zmniejszyła się o 4,9%, to jest do 3934 dolarów/t.

O 1% straciło na wartości masło, które sprzedawano za 5750 dolarów/t. Tym samym zbliżyło się ono do ceny, za którą kupowano je na początku grudnia ubiegłego roku.

Cena odtłuszczonego mleka w proszku spadła o 0,6%, do 4116 dolarów/t. To już czwarty z rzędu spadek tego produktu. Podczas wydarzenia nie oferowano proszkowanej serwatki i maślanki oraz laktozy.

Czy ceny produktów mlecznych będą jeszcze się obniżać?

Nowozelandzcy analitycy przewidują, iż ceny produktów mleczarskich będą nadal spadać w nadchodzących miesiącach. Jednak stosunkowo niska światowa dynamika produkcji mleka przyczyni się do wyhamowania spadku cen w ostatnim kwartale roku.

Artur Puławski

14. lipiec 2024 13:39