StoryEditorNauka w praktyce

Niebieskie oświetlenie w oborze stresuje krowy!

Niebieskie diody LED powodują zwiększony stres fizjologiczny. Dlatego nie powinno się stosować ich w oborach.
07.03.2023., 09:30h

Niebieskie światło LED szkodzi krowom? Odkrycie koreańskich naukowców

Jesienią i zimą w oborach potrzeba sztucznego światła. Dobre oświetlenie pozytywnie wpływa zarówno na pobranie paszy przez krowy, jak i na ich aktywność, układ odpornościowy i produkcję hormonów. Niewiele mamy badań dotyczących roli barwy światła. Koreańscy naukowcy odkryli ostatnio, że niebieskie światło LED może szkodzić krowom – zmniejsza aktywność enzymów antyoksydacyjnych i zwiększa poziom kortyzolu, sugerując zwiększony stres fizjologiczny. Dotyczy to również po części światła żółtego.

Według badań opublikowanych w Animal Science Journal, dziesięć krów w początkowej laktacji (57. dzień) wystawiono na działanie różnych programów świetlnych – kontrolnego (światło dzienne) i trzech eksperymentalnych (z diodami LED). Grupom eksperymentalnym po dwunastu godzinach światła dziennego włączono diody LED (150 lux) o różnych długościach fal – białą (380 do 780 nm), żółtą (580 nm) i niebieską (470 nm).

Jak kolor światła wpłynął na produkcję mleka?

Wydajność mleka bardziej spadła w grupach z żółtymi i niebieskimi diodami niż w grupach z białymi diodami i kontrolnej. Zawartość tłuszczu, białka i laktozy w mleku była najniższa w grupie z niebieskimi LED - ami, a mocznik był tam najwyższy.

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy odradzają w oborach stosowanie diod LED z niebieskim światłem.

Źródło: Jiseon Son et al., 2022, Pyeongchang, Korea

22. lipiec 2024 15:42