StoryEditorBadania naukowe

Zaskakujące badania. Ketozę u krów najlepiej leczyć czerwonym winem

Czerwone wino podawane doustnie krowom cierpiącym na ketozę działa lepiej niż glikol propylenowy. Brzmi niewiarygodnie? Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy z Oregonu, którzy zaprezentowali swoje badania na tegorocznym Światowym Kongresie Bujatrycznym w Madrycie.

Ketoza – wciąż aktualny problem w stadach krów mlecznych

W polskich gospodarstwach, w których krowy utrzymywane są na uwięzi, około 20% jest zagrożonych ketozą, natomiast u krów utrzymywanych w oborach wolnostanowiskowych odsetek ten nie przekracza 13%. Statystyki dotyczące występowania ketozy w innych krajach różnią się od siebie, niemniej jednak problem jest dalej aktualny i przyczynia się do znacznych strat ekonomicznych mlecznych gospodarstw na całym świcie.

Co lepiej leczy ketozę - glikol propylenowy, etanol czy czerwone wino?

Ponad 3200 lekarzy weterynarii z 74 krajów brało udział w 31 Światowym Kongresie Bujatrycznym w Madrycie. Podczas licznych prelekcji, nie zabrakło nowych doniesień na temat ketozy u krów mlecznych. Niemałe poruszenie wywołały badania naukowców ze Stanów Zjednoczonych, którzy poszukując nowych strategii leczenia ketozy przeprowadzili badania, w których sprawdzili jak w porównaniu z leczeniem glikolem propylenowych (alkohol z grupy dioli) wypadają takie alkohole jak etanol czy...czerwone wino.

Celem, przyświecającym naukowcom była ocena skuteczności dwóch naturalnych i łatwodostępnych produktów alkoholowych, które bedą podobnie lub skuteczniej obniżać poziom ciał ketonowych u krów z ketozą, niż komercyjnie dostepny glikol propylenowy. Jak przyznają autorzy badania, ogólny odsetek wyleczonych krów był niski we wszystkich badanych grupach, co pokazuje jak trudnym do skutecznego leczenia shcorzeniem jest kliniczna ketoza. Niemniej jednak grupą krów, która cechowała się największym spadkiem ciał ketonowych, a konkretnie beta-hydroksymaślanu we krwi, była grupa zwierząt otrzymująca doustnie czerwone wino.

Dwa litry pierwszego dnia, czyli jak leczyć krowy czerwonym winem

Ile czerwonego wina potrzebuje krowa do wyjścia z ketozy? W przeprowadzonym doświadczeniu, krowy otrzymywały w pierwszym dniu po dwa litry wina i po 1 litrze przez dwa kolejne dni. Protokół ten okazał się skuteczniejszy od standardowego leczenia glikolem propylenowym (podawanie po 300 ml dziennie prez 3 dni) oraz podawania etanolu (podobnie jak w przypadku wina - 2 litry /1 litr/1 litr). Pozytywne efekty leczenia winem były szególnie zauważalne u starszych krów. 

Naukowcy przypuszczają, że sekretem wyższej skuteczności leczenia winem, w stosunku do innych alkoholi, może być fakt obecności w winie cennych składników -  takich jak taniny, które mogą działać detoksykująco i regulująco na pracę krowich jelit. Ponadto czerwone wino zawiera duże ilości resweratrolu, który jest silnym antyoksydantem.

Kamila Dłużewicz

 

26. maj 2024 07:34