StoryEditorWiadomości

Brachiaria – nowa szansa na zwiększenie wydajności krów mlecznych?

Krowy hodowane przez drobnych rolników w Afryce są notorycznie nieproduktywne – przeciętna ich produkcja to zaledwie 540 litrów w laktacji. Podczas gdy normą w krajach rozwiniętych jest wydajność ponad 10 tys. l mleka w laktacji. Ta różnica to nie tylko genetyka, ale i jakość paszy.
18.03.2023., 17:30h

Brachiaria kluczem do wzrostu mleczności krów w Afryce

Małe afrykańskie gospodarstwa rolne (jest ich około 33 milionów i które dostarczają do 70% żywności na kontynencie) – zazwyczaj nie oferują zwierzętom wartościowej paszy. Brachiaria – nazwa rodzajowa Urochloa – obejmuje około 100 udokumentowanych gatunków traw, z których siedem wykorzystywanych jako rośliny pastewne pochodzi z Afryki. Ta trawa może być kluczem do poprawy mleczności krów hodowanych przez drobnych rolników.

Brachiaria sprawdziła się już w niektórych częściach świata

Odegrała kluczową rolę w sukcesie przemysłu wołowego w tropikalnych regionach obu Ameryk. Sama Brazylia ma obecnie około 99 mln gruntów przeznaczonych pod uprawę Brachiaria. Wszystkie odmiany nasion stosowane obecnie w rolnictwie afrykańskim są importowane, w większości z Ameryki Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Transport na duże odległości i taryfy sprawiają, że te nasiona są drogie. Idealnym rozwiązaniem byłoby opracowanie wysokiej jakości, odpornego na klimat systemu produkcji nasion Brachiaria na kontynencie. Ale gdzie? Padło na Kamerun, często nazywany "Afryką w miniaturze ". Reprezentuje główne strefy klimatyczne kontynentu, tworząc doskonałe miejsce do badań nasiennych.

Tamtejsi rolnicy od dawna siali nasiona Brachiaria, ale nikt nigdy nie sprawdzał ich jakości. Obecnie badania wypełniły tę lukę. Chociaż ogólna jakość nasion była niska, ulepszone praktyki uprawy mogą rozwiązać ten problem. Rolnicy entuzjastycznie zareagowali na trawę: znacznie zwiększyła produkcję mleka, nawet o 40% i spowodowała znaczne przyrosty masy ciała żywego inwentarza, nawet o 50% u jałówek. Jej popularność wzrosła, gdy główne czasopisma i media nagłośniły jej zalety.
 

27. maj 2024 19:40