StoryEditorMateriał promocyjny

Jak nie wystraszyć dzikich zwierząt podczas obserwacji przyrody?

Wybierasz się do lasu w celu obserwowania przyrody? Sprawdź, jak się do tego przygotować i jak zachowywać się, by nie spłoszyć dzikich zwierząt.
27.02.2024., 16:00h

Ogólne zasady zachowania w lesie

Pamiętaj, że las jest dobrem wspólnym i domem wielu gatunków zwierząt. Nie podchodź do nich celowo zbyt blisko i nie próbuj zachęcać do kontaktu. Zabieraj ze sobą wszystkie śmieci, również te organiczne. Są one potencjalnym ogniskiem chorób, a do tego zwierzęta oswajają się z zapachem ludzi. Plastikowe czy metalowe odpady mogą być śmiertelną pułapka nie tylko dla owadów, ale także ptaków czy drobnych ssaków.

Z kolei odłamki plastiku trafiające do żołądków zwierząt mogą przyczynić się do ich śmierci. Zwierzę zachęcone łatwym pożywieniem może mieć nie tylko problem z samodzielnym znajdowaniem pokarmu, ale także przyzwyczaja się do karmienia, przez co będzie podchodzić coraz bliżej do ludzi, stanowiąc zagrożenie zarówno dla nas, jak i dla siebie.

Jak obserwować zwierzęta? 

Do lasu warto wybrać się jak najwcześniej. Zwłaszcza w zimie, gdy szybko się ściemnia. Wiele zwierząt jest aktywnych po zmroku, jednak w ciemnościach trudno je dostrzec. W ciągu dnia zarówno małe, jak i duże zwierzęta roślinożerne wychodzą na żer, chociaż oczywiście możesz spotkać także rzadkie drapieżniki. Pamiętaj przede wszystkim żeby zachować ostrożność. Zwierzęta na ogół boją się ludzi, jednak zaskoczone lub te, które mają pod opieką młode, mogą zaatakować człowieka. Przed wyprawą do lasu sprawdź pogodę i wiatr.

Dzikie zwierzęta mają doskonały węch, dzięki któremu wyczuwają obcych z daleka. Wiatr unosi cząsteczki zapachu, dając znać zwierzętom, że zbliża się potencjalne zagrożenie. Jeśli jest to możliwe - spaceruj pod wiatr. Twój zapach nie będzie dostawał się do zwierząt w głębi lasu, dzięki czemu masz większe szanse na ich spotkanie.

Po lesie poruszaj się możliwe jak najciszej, spokojnie i bez pośpiechu. Jeśli uda Ci się dojrzeć zwierzaka, stań spokojnie i obserwuj. Wyostrz wszystkie zmysły - czasem gałąź czy krzak może okazać się porożem jelenia, a zwykły szelest - krokami. Jeśli jesteś początkującym podglądaczem fauny, poczytaj książki i wartościowe artykuły. Znajdziesz tam wiele wskazówek, które ułatwią Ci znalezienie potencjalnego miejsca pobytu leśnych mieszkańców. Obgryziona lub zdrapana kora, odchody czy tropy, to zawsze konkretne znaki wskazujące na to, jaki gatunek przebywa w okolicy.

Akcesoria ułatwiające obserwację zwierząt

Do obserwacji zwierząt przydatne są siatki maskujące i czatownie. Są one łatwo dostępne, wygodne oraz proste w użyciu. Dzięki użytym barwom, wtapiają się w tło i nie straszą zwierząt. Dodatkowo chronią obserwującego przed wiatrem i deszczem. Z ich pomocą masz większą szansę na obserwowanie i fotografowanie dzikich zwierząt. Siatki maskujące możesz narzucić na siebie, z kolei czatownie rozkładasz podobnie do namiotu, dzięki czemu zyskujesz wygodne miejsce do prowadzenia obserwacji przyrody.

Podglądanie życia zwierząt i obserwacja dzikiej przyrody to naprawdę przyjemny i ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. Warto jednak robić to z głową, tak by nie szkodzić, nie narażać siebie i innych na niebezpieczne sytuacje oraz nie straszyć zwierząt w ich naturalnym środowisku.

22. lipiec 2024 12:11