StoryEditorRozród

Jaką drogę musi przejść buhaj, zanim trafi do stacji unasienniania?

Bydgoskie buhaje pochodzą z najlepszych hodowli w Polsce. Dziś nie kupujemy tzw. „kota w worku”, ponieważ znamy ocenę wartości hodowlanej każdego interesującego nas osobnika i na tej podstawie kwalifikujemy odpowiednie, najlepsze buhaje do zakupu. I jest to pierwszy etap rozpoczynającego się sprowadzania przyszłych rozpłodników do Stacji.
11.11.2023., 13:00h

Jakie wymagania muszą spełniać buhaje, żeby trafić do katalogu SHiUZ?

Nieznane są dla nas tylko możliwości produkcyjne danego osobnika, czy buhaj będzie posiadał odpowiednie libido, czy będzie oddawał dobrej jakości nasienie, czy nasienie będzie spełniało określone parametry i czy w konsekwencji będzie się mroziło, na te odpowiedzi musimy poczekać.

Jednak zanim buhaje trafią do centrum produkcji nasienia w Bydgoszczy oprócz posiadanej dokumentacji hodowlanej muszą spełnić szereg wymaganych warunków weterynaryjnych – ogólnie rzecz biorąc muszą być zdrowe, a szczegółowe wymagania określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Bowiem zgodnie z obowiązującym prawem, do stacji produkcji nasienia mogą być wprowadzone wyłącznie zwierzęta zbadane w okresie do 30 dni przed wprowadzeniem do stacji i zaopatrzone w orzeczenie lekarsko-weterynaryjne wystawione przez lekarza weterynarii, stwierdzające, że zwierzęta te są zdrowe i przydatne do rozrodu.

Procedura odbywa się w ten sposób, że z odpowiednim wyprzedzeniem informujemy hodowców o rozpoczęciu badań i prosimy, aby w określony dzień został pobrany materiał biologiczny od buhaja i wysłany do akredytowanego laboratorium, które posiada niezbędne uprawnienia w tym zakresie (są to laboratoria, które zapewniają jednolity sposób przeprowadzania badań). Hodowca zobowiązany jest również, aby z odpowiednim wyprzedzeniem założyć buhajowi kółko nosowe, tak aby przegroda nosowa zdążyła się zagoić i buhaj nie miał problemów z pobieraniem pasz będąc już w Stacji, ale przede wszystkim w celu bezpieczeństwa, umożliwienia lepszej kontroli nad zwierzęciem, np. przy przeprowadzaniu.

Nasze buhaje obowiązkowo są badane m.in. w kierunku:

 • enzootycznej białaczki bydła,
 • brucelozy bydła,
 • gruźlicy porównawczej (bydlęcej i ptasiej),
 • zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy/otręt bydła (IBR/IPV),
 • wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych (BVD-MD).

Dodatkowo w kierunku gorączki Q, neosporisis, besnoitios, niebieskiego języka, wirusa Schmallenberg i paratuberkulozy. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższe standardy i uniknąć chorób związanych z rozrodem w późniejszym czasie, kiedy nasienie będzie w obrocie.

Buhaje muszą być wolne od wad genetycznych i skrupulatnie przebadane

I mamy jedną zasadę – wszystkie wyniki muszą być ujemne, nie ma tu wyjątku od reguły, tylko wtedy buhaj trafi do centrum produkcji. Zdarzały się przypadki, że straciliśmy cennego osobnika (GOLD KING ST), ale standardy weterynaryjne są najważniejsze. Nasze buhaje wolne są też od wad genetycznych takich jak m.in.

 • CVM (zespół zniekształceń kręgosłupa),
 • BLAD (syndrom wrodzonego braku odporności),
 • Brachyspina („skrócony kręgosłup”)
 • czy syndkatylii (ośla stopa).

Po dokonaniu zakupu buhaje trafiają na 30-dniową kwarantannę, są izolowane od reszty stada i w tym czasie raz jeszcze badane w kierunku chorób zakaźnych. Po upływie okresu kwarantanny i uzyskaniu ujemnych wyników, za zgodą lekarza buhaje zostają wprowadzone do stada. Dodatkowo buhaje mają czas na aklimatyzację w nowym otoczeniu.

image

RONALDO ET PL005473583364 GPF 156,

FOTO: Zespół SHiUZ Bydgoszcz

Ponadto buhaje przebywające w centrum pozyskiwania nasienia okresowo poddaje się badaniom w kierunku następujących chorób:

 • gruźlicy bydła,
 • brucelozy bydła,
 • enzootycznej białaczki bydła,
 • zakaźnemu zapaleniu nosa i tchawicy/otręt bydła (IBR/IPV),
 • choroby mętwikowej bydła,
 • zarazy rzęsistkowej bydła,
 • wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych (BVD-MD).

Dlatego każdy nasz klient może być pewny, że produkowane, konfekcjonowane i kierowane do sprzedaży przez nas nasienie spełnia wszystkie wymagane standardy weterynaryjne oraz jakościowe pod każdym względem, a nawet więcej.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą nową ofertą buhajów – kwiecień 2023.

27. maj 2024 23:14