StoryEditorWiadomości

"Mleko" od karaluchów może zastąpić krowie mleko?

Już wkrótce "mleko" od karaluchów trafi na listę tzw. superfoods, czyli żywności o wyjątkowych wartościach odżywczych – przewiduje hiszpański dziennik "La Razon".
09.11.2023., 17:00h

Mleko z karalucha czterokrotnie bardziej odżywcze od mleka krowiego

Naukowcy z Międzynarodowej Unii Krystalografii (IUCr), z którą związana jest hiszpańska wyższa rada ds. badań naukowych (SCIC), potwierdzili, że karalusze mleko jest czterokrotnie bardziej odżywcze od mleka krowiego, bogate w proteiny i witaminy z grupy B. Przewidują, że za kilka lat może stać się kluczowe dla wyżywienia rosnącej populacji świata.

Do produkcji nowej superżywności wykorzystuje się owady z grupy Diploptera punctata, które rodzą żywe młode, odżywiające się "mlekiem" matki w fazie embrionalnej. W ich ciałach płyn przekształca się w kryształki białkowe.

Karalusze "mleko" będzie produkowane w całości laboratoryjnie

Naukowcy z indyjskiego instytutu biologii i komórek macierzystych zsekwencjonowali geny odpowiedzialne za wytwarzanie kryształków białka w karaluszym "mleku" i odtworzyli je w laboratorium. W ten sposób uzyskano syntetyczne mleko od karaluchów bez konieczności wyciskania tysiąca insektów dla wyprodukowania 100 ml "mleka". Karalusze "mleko" będzie hodowane w probówce, podobnie jak mięso kurczaka czy wołowina.

Artur Pułwski

15. czerwiec 2024 02:38