Przełom w leczeniu cukrzycy. Powstała pierwsza krowa, zdolna do produkji ludzkiej insuliny w mleku
Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign (UIUC) wspólnie z badaczami z Uniwersytetu w São Paulo opracowali alternatywną metodę produkcji insuliny. Jak wynika z ich publikacji w "Biotechnology Journal", biotechnologom udało się, metodami inżynierii genetycznej, uzyskać krowę wytwarzającą ludzką insulinę. Insulina produkowana jest wyłącznie w tkance gruczołowej wymienia, skąd przedostaje się do mleka. Nie powstaje on w innych tkankach krowy.
Podczas eksperymentu, naukowcom udało się wprowadzić fragment ludzkiego DNA, kodującego proinsulinę, do jąder komórkowych dziesięciu bydlęcych zarodków. Następnie dokonanu embriotransferu zmodyfikowanych zarodków, do krowich biorczyń. Ostatecznie tylko jedna ciąża się utrzymała i urodziło się transgeniczne cielę, z którego obecnie wyrosła krowa, która po stymulacji hormonalnej zaczęła produkcję mleka z insuliną.
Wystarczy 100 transgenicznych krów, aby pokryć zapotrzebowanie USA na insulinę
Naukowcy chcą teraz sklonować wyhodowaną krowę, aby stworzyć większe stado. Według szacunków, wystarczy około 100 takich krów na pokrycie całego zapotrzebowania USA na insulinę. Jeden litr wyprodukownego mleka zawiera około jednego grama insuliny, z którego można wyprodukować około 28 818 jednostek insuliny.
Osoby chore na cukrzycę typu 1 nie są w stanie wytwarzać insuliny w ilościach wystarczających do ustabilizowania poziomu cukru we krwi. Terapia opiera się na iniekcyjnym podawaniu hormonu, która jest obecnie produkowana przez genetycznie modyfikowane szczepy bakterii. Wielu krajach już występują niedobory insuliny. W nadchodzących dziesięcioleciach sytuacja może się pogorszyć, ponieważ według prognoz na cukrzycę typu 1 może wkrótce cierpieć nawet 783 milionów ludzi.
kd za Elita.de