StoryEditorWiadomości

O czym muczą krowy? Zbada to sztuczna inteligencja

Amerykańscy naukowcy pracują nad systemem wykorzystującym sztuczną inteligencję (SI), który będzie analizował krowie muczenie, przeżuwanie i odbijanie. Cel? Większa dbałość o zdrowie i dobrostan oraz mniejsza emisja metanu.
19.05.2024., 18:00h

W jaki sposób naukowcy chcą rozszyfrować co oznaczaja krowie odgłosy?

 

Naukowcy z Virginia Polytechnic Institute and State University (Virginia Tech) zwrócili uwagę, że każde muczenie, odbijanie i przeżuwanie, to informacja od krowy odnośnie swojego samopoczucia. Informacje te "tylko" trzeba odczytać.

Dane dźwiękowe najlepiej zbierać od krów indywidualnie i ciągle – np. mocując mikrofony na obrożach i nagrywając wszelkie czynności.

Dalej – sztuczna inteligencja ma zebrane dane przetworzyć, ale wcześniej naukowcy nauczą ją wykrywania chorób, stresu czy innych problemów.

Co będzie rejestrować sztuczna inteligencja?

 

SI ma analizować takie parametry, jak częstotliwość dźwięków, amplitudę, czas trwania. Równocześnie ma być analizowane np. stężenie kortyzolu w ślinie, który wskazuje poziom stresu.

Odgłosy bekania mają być porównywane m.in. z DNA, co pozwoli określić, które geny sprzyjają emisji metanu. Jeśli odgłosy odbijania okażą się powiązane z wydzielaniem metanu, będzie można w niedrogi sposób selekcjonować zwierzęta, które wydzielają go mniej.

Artur Puławski

15. czerwiec 2024 08:01