Mit 1: Mleko chude jest zdrowsze od tłustego
FAŁSZ: W rzeczywistości jest odwrotnie – chude mleko jest znacznie mniej zdrowe niż tłuste; mniej tłuszczu to mniej witaminy D oraz A oraz gorzej przyswajalny wapń. Regularne spożywanie tłustego nabiału, w tym mleka, wiąże się z niższym ryzykiem zaburzeń znanych jako zespół metaboliczny (otyłość brzuszna, nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowego stężenia: trójglicerydów, cholesterolu, glukozy we krwi). Wykazano, że osoby jedzące codziennie 2 porcje pełnotłustego nabiału są o 12% mniej zagrożone nadciśnieniem i cukrzycą. Przy 3 porcjach efekt ten był jeszcze większy.
Mit 2: Nietolerancja laktozy zaczyna się w dojrzałym wieku
PRAWDA/FAŁSZ: To zależy. Jeśli piliśmy mleko wcześniej i przez całe życie regularnie dostarczaliśmy do organizmu laktozę (mleczny cukier), to raczej nie mamy problemów z jej trawieniem, bo produkcja laktazy, czyli enzymu, który trawi laktozę, była przez cały czas pobudzana. Ale jeśli mleko polubiliśmy dopiero w dojrzałym wieku, możemy mieć objawy związane z nietolerancją laktozy, takie jak: bóle brzucha, przelewanie się, burczenie, wzdęcia, gazy, biegunka. Ale uwaga – podobne objawy wywołuje nietolerancja określonych frakcji kazeiny.
Mit 3: Od mleka się tyje
PRAWDA/FAŁSZ: To zależy. Nadmiar cukrów prostych lub nadmiar kalorii – to są prawdziwe przyczyny tycia. Jeśli nasz organizm nie toleruje laktozy i występują wzdęcia, to właśnie one będą uwidaczniały tłuszcz podskórny. Jeśli więc chcemy schudnąć, powinniśmy zadbać o odpowiednio mniejszą liczbę spożywanych kalorii i ograniczenie pokarmów bogatych w cukry proste. Ale... nadmiar mleka, które też zawiera cukier i tłuszcz może spowodować wzrost wagi.
Mit 4: Mleko zawiera antybiotyki?
FAŁSZ: Mleko przeznaczone do sprzedaży, zanim trafi do sklepów, jest sprawdzane przez mleczarnie pod kątem obecności antybiotyków. Nie ma możliwości, by zakupione w sklepie mleko zawierało antybiotyki.