StoryEditorHistoria

Od kiedy pijemy mleko?

Czasopismo „Nature” podaje, że prehistoryczni mieszkańcy Europy spożywali produkty mleczne na tysiące lat przed wykształceniem się zdolności trawienia laktozy u dorosłych, czyli przed wyewoluowaniem u dorosłych enzymu umożliwiającego trawienie zawartej w mleku laktozy. Wskazują na to najnowsze badania, przeprowadzone przez liczny międzynarodowy zespół (z udziałem polskich naukowców).

06.11.2022., 19:00h

Laktaza - niezbędny enzym do trawienia mleka

Aby strawić laktozę, człowiek potrzebuje enzymu laktazy. Jeśli go nie ma – zawarta w mleku laktoza, nie jest trawiona w jelitach, co powoduje biegunki i wzdęcia. Enzym laktaza wytwarzany jest u niemal wszystkich niemowląt, ale jego produkcja w organizmie spada gwałtownie wraz z dorastaniem. Tak było u naszych prapraprzodków, dopóki ok. 10 tys. lat temu w różnych miejscach Europy, środkowej i południowej Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki nie pojawiła się mutacja genetyczna, dzięki której wytwarzanie laktazy utrzymuje się również w wieku dorosłym.

Dzieki mutacji genetycznej możemy trawić mleko w dorosłym zyciu

Mutacja ta utrwaliła się w populacji dopiero około roku 1000 p.n.e., mimo że pojawiła się dużo wcześniej. Wariant zmutowany zaczął wówczas występować dużo częściej za sprawą jakiejś mocno przyspieszonej selekcji naturalnej, którą obecnie trudno wyjaśnić. Aktualnie większość dorosłych Europejczyków może pić mleko bez odczuwania dolegliwości pokarmowych.

28. maj 2024 12:04