StoryEditorDramat na rynku mleka

Rolnicy żądają pilnej pomocy dla gospodarstw mlecznych

Ceny mleka po minimalnej, noworocznej podwyżce znów spadają. W niekórych mleczarniach spadły już o 10 gr/l i wiele wskazuje na to, że ta lawina się nie zatrzyma. Rolnicy z Pomorza są załamani kosztami produkcji i proszą MRiRW o wsparcie. Jakiej pomocy oczekują?

Sytuacja gospodarstw mleczarskich w Polsce

Choć od początku roku 2024 ceny mleka stopniowo wzrastały, to spadający popyt na produkty mleczne, doprowadził do ich ponownego zmniejszenia. Aktualnie nie można mówić o tym, że producenci mleka mają się dobrze, bo osiągane przez nich przychody nijak się mają do kosztów, które muszą pokryć, by ich gospodarstwa mogły dalej prosperować. 

W związku z powyższym zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji gospodarstw mlecznych w Polsce. 

Producenci mleka: przychody z produkcji nie pokrywają kosztów, które ponosimy

Rolnicy z Pomorza w swoim wystąpieniu zwracają uwagę na to, że borykają się z wysokimi kosztami produkcji. Jak wskazują, chwilowy wzrost cen nie wystarczył, by odbudować zasoby finansowe gospodarstw. Producenci mleka ze smutkiem stwierdzają, że aktualne ceny produktów mlecznych są o wiele niższe niż w roku 2022, a spadek wartości eksportu produktów mlecznych w okresie od stycznia do listopada 2023 r. osiągnął poziom zatrważających 9,6%. 

Rolnicy produkujący mleka boją się zamknięcia granicy z Ukrainą 

Producenci mleka obawiają się również zamknięcia granicy z Ukrainą, na której rynek eksportowane są największe ilość polskiego sera. Branża mleczna lęka się tego procederu, ponieważ dla rolników zajmujących się produkcją może to być "gwóźdź do trumny". 

O co proszą rolnicy z Pomorza?

Rolnicy z Pomorza domagają się wystąpienia przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego z wnioskiem o przyjrzenie się trudnej sytuacji gospodarstw mleczarskich i podjęcie działań w celu złagodzenia trudności finansowych, z jakimi borykają się hodowcy bydła mlecznego. 

image
Nowy zarząd OSM Koło

Tadeusz Malczyk nowym prezesem OSM Koło. Kto jeszcze w zarządzie?

oprac. Justyna Czupryniak 

Źródło: PIR

14. lipiec 2024 07:16