Sytuacja gospodarstw mleczarskich w Polsce
Choć od początku roku 2024 ceny mleka stopniowo wzrastały, to spadający popyt na produkty mleczne, doprowadził do ich ponownego zmniejszenia. Aktualnie nie można mówić o tym, że producenci mleka mają się dobrze, bo osiągane przez nich przychody nijak się mają do kosztów, które muszą pokryć, by ich gospodarstwa mogły dalej prosperować.
W związku z powyższym zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji gospodarstw mlecznych w Polsce.
Producenci mleka: przychody z produkcji nie pokrywają kosztów, które ponosimy
Rolnicy z Pomorza w swoim wystąpieniu zwracają uwagę na to, że borykają się z wysokimi kosztami produkcji. Jak wskazują, chwilowy wzrost cen nie wystarczył, by odbudować zasoby finansowe gospodarstw. Producenci mleka ze smutkiem stwierdzają, że aktualne ceny produktów mlecznych są o wiele niższe niż w roku 2022, a spadek wartości eksportu produktów mlecznych w okresie od stycznia do listopada 2023 r. osiągnął poziom zatrważających 9,6%.
Rolnicy produkujący mleka boją się zamknięcia granicy z Ukrainą
Producenci mleka obawiają się również zamknięcia granicy z Ukrainą, na której rynek eksportowane są największe ilość polskiego sera. Branża mleczna lęka się tego procederu, ponieważ dla rolników zajmujących się produkcją może to być "gwóźdź do trumny".
O co proszą rolnicy z Pomorza?
Rolnicy z Pomorza domagają się wystąpienia przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego z wnioskiem o przyjrzenie się trudnej sytuacji gospodarstw mleczarskich i podjęcie działań w celu złagodzenia trudności finansowych, z jakimi borykają się hodowcy bydła mlecznego.
oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: PIR