StoryEditorMateriał promocyjny

Jak doić krowy hodowlane? Rady dla początkujących hodowców

Hodowla krów cieszy się dużą popularnością wśród rolników. Aby jednak możliwe było uzyskanie wysokiej wydajności produkcji mleka, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Jak doić krowy hodowlane? Co wchodzi w skład współczesnych stanowisk udojowych?
27.02.2024., 11:13h

Ile razy dziennie doić krowy mleczne w hodowli?

Dojenie krowy powinno być wykonywane 2-3 razy dziennie. Zakłada się, że odstępy pomiędzy kolejnymi cyklami powinny być regularne. Nie mogą jednak wynosić więcej niż 12 godzin. Dobrym pomysłem okazuje się obserwowanie zachowania krowy i ilości uzyskiwanego mleka, by samodzielnie wypracować odpowiednie pory dojenia w swoim stadzie.

Jak powinno wyglądać dojenie krów mlecznych w hodowli? Praktyczne porady dla hodowcy bydła mlecznego

Dojenie ręczne i mechaniczne powinno przebiegać zgodnie z określonymi zasadami. Ich przestrzeganie pozwala na zachowanie zdrowia zwierzęcia, a także odpowiedniej jakości samego mleka. Najważniejsze zasady związane z prawidłowym udojem to:

  • brak niepotrzebnego stresu - warto zadbać o właściwe warunku, by krowy nie stresowały się. W innym przypadku może dojść do zahamowania wydzielania oksytocyny, a co za tym idzie - jedynie częściowego uwolnienia mleka,
  • dezynfekcja wymion - proces dojenia powinien rozpocząć się od dezynfekcji wymion, by nie doprowadzić do ich zakażenia i zminimalizować zanieczyszczenie mleka,
  • dojenie z użyciem odpowiedniego sprzętu - automatyzacja doju pozwala na zwiększenie jego wydajności, jednak wiąże się z koniecznością postawienia na jakościowy, nowoczesny sprzęt,
  • dezynfekcja sprzętu - przed dojeniem należy też dokładnie oczyścić wszystkie narzędzia. Należy robić to przed pracą z każdym kolejnym zwierzęciem, co pozwoli na uniknięcie przenoszenia infekcji,
  • dezynfekcja po udoju - po zakończeniu procesu dojenia należy ponownie zdezynfekować wymię.

W hodowlach często stosuje się dojenie na mokro. Druga technika wymaga uprzedniego zwilżenia dłoni. Następnie należy uchwycić wymię u nasady i pociągnąć w dół, przesuwając palce wzdłuż strzyka. Obecnie raczej rezygnuje się z kciukowania, które powoduje zanieczyszczenie mleka.

Jak wybrać odpowiednie narzędzia do dojenia krów? Wyjaśniamy

Wybierając dojarki, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Muszą to być produkty jakościowe, wykonane w sposób bezpieczny dla zwierząt. Ważne jest też dostosowanie ich do wielkości gospodarstwa. Na małych farmach nie trzeba rezygnować z dojenia ręcznego, ale w przypadku większych stad lepiej sprawdzą się dojarki automatyczne.

Inne czynniki, o których trzeba pamiętać, to:

  • cena - nie tylko koszty zakup, lecz także konserwacji i napraw,
  • ergonomia i komfort zwierząt - systemy dojenia powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby minimalizować stres u krów oraz zapewnić im maksymalny komfort,
  • łatwość obsługi i konserwacji - ważne jest, aby system był łatwy w obsłudze dla personelu oraz prosty w utrzymaniu. Zmniejsza to ryzyko błędów i przestojów.

W sklepie internetowym Lewmik.pl znajdziesz profesjonalne dojarki, które są bezpieczne dla zwierząt i zapewniają odpowiednią efektywność udoju. Sprawdź!

Dojenie krowy mlecznej - podsumowanie

Świeże mleko od krowy smakuje zupełnie inaczej niż to dostępne w markecie. Aby jednak cechowało się ono odpowiednią jakością, a dojenie nie powodowało zagrożenia dla zwierzęcia, należy przestrzegać odpowiednich zasad. Kluczowy jest przede wszystkim wybór odpowiedniego sprzętu i dezynfekcja - zarówno narzędzi, jak i wymion czy własnych dłoni.

Sprawdź ofertę sklepu Lewmik.pl z asortymentem, który przyda się każdemu hodowcy krów. Zapraszamy!

22. kwiecień 2024 15:17