StoryEditorMateriał promocyjny

Ubezpieczenie maszyn rolniczych – wszystko, co musisz wiedzieć

Współczesne rolnictwo wykorzystuje nowoczesne sprzęty, którego awaria lub zniszczenie może oznaczać poważne straty finansowe. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ubezpieczenie maszyn rolniczych na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Ponadto niektóre z nich muszą posiadać obowiązkową polisę OC. Nie wiesz, jaką ochronę ubezpieczeniową należy wykupić w konkretnym przypadku? A może zastanawiasz się nad doborem właściwych rozszerzeń polisy? Tu znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania! Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o ubezpieczeniu maszyn rolniczych.
20.05.2024., 10:09h

Czym jest ubezpieczenie maszyn rolniczych? 

Ubezpieczenie maszyn rolniczych to rodzaj polisy, która zapewnia ochronę finansową dla właścicieli lub użytkowników maszyn rolniczych przed różnymi ryzykami związanymi z ich eksploatacją. Może obejmować zarówno szkody spowodowane przez awarie maszyn, jak i te powstałe w wyniku zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź, czy też akty wandalizmu.

Ubezpieczenie maszyn rolniczych można podzielić na obowiązkowe i dobrowolne: 

 • Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) – jest to obowiązkowa polisa dla wszystkich pojazdów mechanicznych używanych w ruchu drogowym. Obejmuje szkody wyrządzone przez maszynę rolniczą innym osobom lub ich mieniu. Obowiązek zakupu całorocznej polisy OC dotyczy ciągnika i przyczepy rolniczej. W przypadku pozostałych maszyn, które są użytkowane na drogach publicznych – może być to polisa krótkoterminowa. 
 • Ubezpieczenie casco/agrocasco/AC (od kradzieży, awarii, rabunku) – dobrowolne polisy rozszerzone o wybrane zdarzenia ubezpieczeniowe, które pokrywają koszty uszkodzenia, zniszczenia i kradzieży maszyny rolniczej. Mogą obejmować zarówno szkody wynikające z wypadków, jak i awarie sprzętu. Wszystkie inne rozszerzenia ochrony w przypadku ubezpieczenia maszyn rolniczych również są dobrowolne. 

Które maszyny rolnicze muszą mieć polisę OC? 

W Polsce ubezpieczenie maszyn rolniczych jest zależne od ich rodzaju oraz od tego, jak są użytkowane. W przypadku niektórych wymagana jest całoroczna polisa OC, natomiast inne możesz chronić polisą krótkoterminową, jeśli zamierzasz poruszać się nimi po drogach publicznych. Poniżej znajdziesz szczegóły! 

Całoroczne ubezpieczenie OC musi posiadać:

 • ciągnik rolniczy (traktor)
 • przyczepa rolnicza

W przypadku innych pojazdów wolnobieżnych z własnym napędem, którymi zamierzasz wyjeżdżać na drogi publiczne, również masz obowiązek zakupu polisy OC. Jednak tutaj możesz zawrzeć polisę krótkoterminową na co najmniej 3 miesiące. Dotyczy to ubezpieczenia następujących maszyn: 

 • kombajn
 • kosiarka samojezdna
 • opryskiwacz
 • sieczkarnia
 • samoróbki maszyn rolniczych
 • maszyny leśne
 • maszyny budowlane
 • wózki transportowe

Dlaczego warto ubezpieczyć maszyny rolnicze?

Decyzja o ubezpieczeniu konkretnych maszyn zależy od wielu czynników, takich jak wartość maszyny, ryzyko uszkodzeń, czy też częstotliwość jej użytkowania. Ubezpieczając maszyny w swoim gospodarstwie: 

 1. Spełniasz obowiązek ustawowy – jeśli posiadasz ciągnik lub przyczepę rolniczą, masz obowiązek wykupienia całorocznej polisy OC i nie narażasz się na kary z UFG. 
 2. Dostosowujesz ofertę do swoich potrzeb – oprócz wymaganej prawnie formy ochrony, możesz postawić na indywidualnie dopasowane rozszerzenia polisy, które w pełni zabezpieczą Twoje maszyny rolnicze, np. ubezpieczenie od kradzieży czy awarii. 
 3. Zabezpieczasz swoje finanse – maszyny rolnicze mogą być naprawdę drogie! Niektóre z nich to koszt nawet kilkuset tysięcy złotych. Agrocasco (AC) pokryje koszty w razie zniszczenia lub kradzieży sprzętów w Twoim gospodarstwie. 
 4. Zabezpieczasz ciągłość funkcjonowania gospodarstwa – wykupiona polisa pokryje koszty wynajęcia pojazdów zastępczych, jeśli dojdzie do zdarzenia losowego lub kradzieży Twoich maszyn rolniczych. 

Od czego warto ubezpieczyć maszyny rolnicze? 

Jeśli już zadbasz o obowiązkową polisę OC dla maszyn, które tego wymagają, rozważ też bardziej rozbudowaną ochronę, która kompleksowo zabezpieczy Cię finansowo na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń! Każdą z posiadanych maszyn możesz objąć również ubezpieczeniem: 

 • AC – zadziała w razie szkód spowodowanych przez Ciebie, Twoich pracowników, zdarzenia losowe, warunki atmosferyczne lub kradzieży. Otrzymasz odszkodowanie np. w obliczu pożaru, huraganu, osunięcia się ziemi czy deszczu nawalnego. Twoje maszyny będą ponadto objęte ochroną zarówno podczas ich użytkowania, jak i przechowywania. 
 • Ochrona od awarii – zyskasz wsparcie finansowe towarzystwa np. wtedy, gdy do maszyny rolniczej przedostanie się przedmiot o rozmiarach nieprzewidzianych w jej konstrukcji. Dzięki odszkodowaniu z polisy będziesz mógł opłacić naprawę lub kupić nowy sprzęt. Zapobiegniesz tym samym przestojom w funkcjonowaniu swojego gospodarstwa. 

Na co zwrócić uwagę, ubezpieczając maszyny rolnicze? 

Posiadasz wiele maszyn rolniczych i chcesz mieć pewność, że wybrałeś dla siebie najlepszą ochronę ubezpieczeniową? Przed zakupem właściwej polisy, zwróć uwagę na te aspekty: 

 1. Termin obowiązywania polisy – obowiązek wykupienia całorocznej polisy OC istnieje tylko w przypadku ciągników i przyczep rolniczych. Jeśli posiadasz inne maszyny rolnicze będące pojazdami wolnobieżnymi, masz obowiązek ubezpieczyć je wyłącznie wtedy, gdy planujesz poruszać się nimi po drogach publicznych. Możesz wówczas wykupić OC krótkoterminowe. 
 2. Rozszerzenie polisy o wykonywanie usług – niektórzy ubezpieczyciele oferują w podstawowym zakresie polisy ochronę na wypadek szkód powstałych podczas usługowego wykorzystywania maszyn rolniczych (ale nie wszyscy). Jeśli wykonujesz usługi na rzecz innych osób, poinformuj o tym doradcę przy zakupie polisy – należy wówczas dobrać właściwe rozszerzenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej. 
 3. Kary za brak ubezpieczenia maszyn rolniczych – pamiętaj, że każdy właściciel ciągnika i przyczepy rolniczej ma obowiązek zakupu całorocznej polisę. Inne pojazdy wolnobieżne, np. kombajn muszą mieć ubezpieczenie OC, jeśli zamierzasz wyjechać nimi na drogi publiczne (może to być OC krótkoterminowe na okres użytkowania sprzętu). Dlaczego jest to tak ważne? Za brak wymaganej polisy grozi kara z UFG. Nie narażaj się na ryzyko i pamiętaj o ubezpieczaniu swoich maszyn! 

Ile kosztuje ubezpieczenie maszyn rolniczych?

Ważną kwestią dla każdego właściciela gospodarstwa będzie również to, ile kosztuje ubezpieczenie maszyn rolniczych. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ na koszt takiej polisy wpływa wiele zmiennych, a wśród nich przede wszystkim: historia ubezpieczeniowa właściciela, rodzaj pojazdu, ilość maszyn, lokalizacja, szczegóły oferty danego towarzystwa i wybrane rozszerzenia. Dlatego najrozsądniejszą opcją przed wykupieniem ubezpieczenia maszyn rolniczych jest porównanie propozycji wielu ubezpieczycieli i analiza składek. 

Gdzie kupić ubezpieczenie maszyn rolniczych? 

Dobrym sposobem na ubezpieczenie maszyn rolniczych jest kalkulator polis w internecie lub porównanie ofert na stronach znanych multiagencji, takich jak CUK. Jeśli chcesz sprawdzić aktualną ofertę wielu ubezpieczycieli i szybko wykupić interesującą Cię ochronę, odwiedź stronę CUK Ubezpieczenia: https://cuk.pl/ubezpieczenia/rolnicze/maszyny-rolnicze

Następnie zamów rozmowę z doradcą. Ekspert oddzwoni i porówna dla Ciebie aktualną ofertę towarzystw, by wspólnie dobrać najlepszy zakres ochrony dopasowanej do Twoich potrzeb. Odpowie również na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie maszyn rolniczych w Twoim przypadku. Już dziś wejdź w link i kup polisę bez wychodzenia z domu! 

15. czerwiec 2024 08:55