StoryEditorChoroby krów

Atypowa gorączka mleczna u krowy: kiedy do niej dochodzi i jakie są przyczyny?

Krowy często chorują na gorączkę mleczną w okresie okołowycieleniowym. Ale dlaczego zdarza się to czasem w trakcie laktacji?
02.04.2024., 21:00h

Atypowe porażenie poporodowe u krowy -  kiedy i dlaczego do niego dochodzi?

 

Przed kilkoma laty atypowe porażenie połogowe występowało rzadko, ale obecnie co drugi miesiąc leczę krowę z tą chorobą. Od klasycznego porażenia połogowego różni się przede wszystkim tym, że występuje nagle w trakcie laktacji. W większości przypadków – po trzeciej laktacji i po jej 100 dniach.

Objawy laktacyjnej hipokalcemii obejmują:

 

  • W łagodnych przypadkach żwacz jest lekko wzdęty, powierzchnia skóry i uszy chłodne, a kał raczej stały z powodu zaburzeń perystaltyki przewodu pokarmowego. Niektóre krowy prawie przestają jeść.
  • W ciężkich przypadkach krowy nagle kładą się, a żwacz jest silnie wzdęty, mimo że dzień wcześniej był zupełnie normalny.
  • Zanim diagnoza zostanie potwierdzona poprzez badania krwi w laboratorium, konieczne jest wykluczenie chorób o podobnych objawach. Lepszym rozwiązaniem byłby szybki test na miejscu, ponieważ stan krowy z atypowym porażeniem połogowym może się gwałtownie pogarszać. W badaniu krwi stężenie fosforu w porównaniu do typowego porażenia połogowego jest zazwyczaj normalne. Stężenie wapnia we krwi poniżej 1,5 mmol/l powoduje zwiotczenie mięśni.
image
Nietypowa gorączka mleczna i typowa gorączka mleczna różnią się czasem wystąpienia i tempem powrotu do zdrowia
FOTO: Stöcker-Gamigliano

Podobnie jak w przypadku porażenia połogowego w okresie okołoporodowym, leczenie obejmuje:

  • W przypadkach łagodnych można podać bolus wapniowy lub wapń podskórnie.
  • W ciężkich przypadkach szybko poprawia sytuację kroplówka z roztworu wapniowo-magnezowego.
  • W porównaniu z kliniczną hipokalcemią krowy z atypowym porażeniem połogowym często szybko wracają do normalnego stanu i zaczynają jeść. Przyczyna gwałtownego spadku stężenia wapnia w trakcie laktacji nie jest jeszcze jasna. Z uwagi na fakt, że objawy choroby pojawiają się bardzo nagle, ale celowane podanie infuzji lub wapnia prowadzi do szybkiej poprawy, podejrzewa się gwałtowne zaburzenia w gospodarce hormonalnej.

Zapobiegawcze środki, takie jak podawanie witaminy D3 czy dieta uboga w wapń oraz stosowanie kwasów mineralnych są nieskuteczne. Jeśli atypowe porażenie połogowe dotyka nie tylko jednej krowy, ale kilku w stadzie, zaleca się sprawdzenie zaopatrzenia w związki mineralne przez badanie krwi chorych krów.

W przypadku niedoborów, hodowcy powinni sprawdzić zawartość minerałów w dawce paszowej. Zawartość magnezu w diecie krowy powinna wynosić od 1,5 do 2 g/kg s.m.   

image
Ole Pflüger, Tierarztpraxis Pflüger Attendorn
FOTO:
             

Ole Pflüger, lekarz weterynarii

14. lipiec 2024 12:01